Zemité glazury (šlemy v keramice)

Technologie

Karel Žíla

Zemité glazury (šlemy) -

jsou to snad jedny z nejznámějších a nejjednodušších glazur používaných převážně pro kameninu. Jedná se ve svém základě o nízko-tavitelné hlíny nebo jíly zpravidla znečištěné množstvím železa i jiných kovů s vysokým obsahem vápence. Právě vápenec jako hlavní činidlo způsobuje při vyšších teplotách (zpravidla nad 1 150 °C) vytavení. Barevná škála se pohybuje od žluté až po černou. Nejběžnějším odstínem bývá velice nevzhledná světlá rezavohnědá, kterou známe převážně z dřívějších dob. Byla používána na mísy, hrnce a tzv. zeláky. I přes tento barevný nedostatek se jedná o glazuru vysoce kvalitní.

Tohoto standardního odstínu lze dosáhnout téměř u každé nízkotavitelné železité hlíny jejím vysokým přepálením. Mnohem náročnější je dosažení pěkného tmavého nebo naopak světlejšího odstínu hnědé až černé, případně okrové barvy. V tomto směru vynikají pověstné „tenmoku" nebo „oil spot" (olejovo skvrnité) glazury.

Jejich pravlastí je Čína. K dosažení těchto zajímavých povrchových efektů je zapotřebí už něco víc, než jen nalezení vhodného materiálu a jeho rozplavení a přecezení přes jemné síto na potřebnou hrubost. Už i na těchto drobnostech se pozná tvůrčí duch a invence jednotlivých hrnčířů nebo naopak pouze schopnost otrocky opakovat to, co jsem se naučil od někoho jiného. Pro představu, kdyby podobně postupovala většina lékařů, ještě dnes by lékem na mnohé choroby bylo pouštění žilou. Zvláště pak uvědomíme-li si, že už před asi tisíci lety vznikaly v Číně v době dynastie Sung výrobky, nad jejichž celkovou estetickou úrovní by se nám měl „tajit dech". Proto alespoň několik důležitých poznatků: Střep výrobku by měl být spíše světlý, neboť na tmavém se ztrácí hloubka a ostrost lesku. Vhodnější je vždy pálit alespoň v mírně redukčním prostředí, pokud nechceme nebo nemůžeme provést silnou „hloubkovou" redukci. Pravdou však je, že v některých případech je obtížné rozlišit zboží pálené v oxidaci či redukci. Dobré povrchové efekty vytváří přídavek 10 - 30% boraxu, případně borité frity, dále pak dřevěný popel. Účinek může podpořit i přídavek kostního popela a zinku. Nejlepších výsledků dosáhneme pochopitelně při výpalu dřevem, kde už sám popel dopadající na výrobky a „dřevěný plamen" vykonají své. O něco obtížnější je použití plynových pecí nebo pecí na kapalná paliva. Zde je potřeba šlemům pomoci právě přídavkem různých komponentů (viz text), V případě elektrických pecí už stojíme před větším problémem. Většina šlemů totiž obsahuje značné množství organických látek, které během výpalu vyhoří a vytvoří redukční atmosféru. Přebytečný uhlík pak napadá zoxidované spirály. Ty potom ztrácí jak na výkonu tak životnosti. Zvláště tenké a méně kvalitní topné slitiny značně trpí. Je proto nezbytné i při výpalu glazurou nechat alespoň pootevřené komínky. Dále pak nechat na konečné teplotě nezbytnou výdrž, aby šlem mohl „pracovat" případně naprogramovat velmi pomalý nájezd na finální teplotu (asi 2 hod. na posledních 100 °C). Velmi účinné je rovněž namíchání dvou šlemů rozdílné vypalovací barvy (okrová - tmavě hnědá). Účinek se rovněž podpoří nedostatečným promícháním, tedy třeba jen slitím dvou či více šlemů dohromady. Výsledek bude vždy závislý na tloušťce naglazované vrstvy, tedy na hustotě šlemu a potažmo na nasákavosti přežahlého či suchého střepu. Slemové glazury jsou totiž pro jednožárový výpal nejvhodnější. Zpravidla velice dobře kryjí a přilnou k povrchu výrobku. Dokonce ani při neopatrném doteku se neodlupují. Problematické je však jejich přemáčení přes jiné např. bílé glazury. V těchto případech často na sebe naváží běžnou glazuru a odchlípnou se od střepu. Proto se řídíme pravidlem, že nejprve glazujeme šlemem a teprve přes něj běžnými glazurami. Při tomto postupu většinou k vadám nedochází.

Šlemovku se pěkně kombinují i se živcovými a popelovými glazurami...

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod