Základy pálení keramiky v peci na dřevo

Na letošní léto jsme v našem keramickém centru připravili mimo jiné workshop, či chcete-li kurz výpalu v peci na dřevo. Tato šestidenní akce měla původně proběhnout ve dvou termínech. Avšak po mnoha diskuzích jak mezi námi, tak se zájemci a tuto akci, jsme se rozhodli udělat tento kurz jen v jednom termínu, avšak s pestřejší, či možná lépe řečeno intenzivnější náplní. Původní cíl zůstává – co nejlépe účastníky seznámit s výpalem v peci na dřevo, se základními principy, teorií i praxí. Ve srovnání s původním programem však nabízíme dvě základní obohacení.

1.K první změně nás inspirovala nedávná zkušenost, bohužel ne ojedinělá. Již několikrát se nám stalo, že se nám ozval keramik s prosbou o radu: „Postavil jsem si pec dle vašich (či podobných) plánů a nemohu ji dopálit…co dělám špatně ?“ Jelikož se většinou jedná o nadšence, kteří s výpalem ve dřevě teprve začínají, jedná se o pece menší, takzvané skládačky typu mrazák. Proto jsme do kurzu, během něhož se bude vypalovat naše větší pec s klenbou, zařadili také navíc výpal této „skládačky“. Zkušenosti z obou výpalů výpal umožní každému zažít na vlastní kůži rozdíly v chování pecí, vidět různé křivky výpalu a naučit se základům topení v pecích různých velikostí. Při nakládání pecí bude mít každý možnost pochopit základní principy nakládání s ohledem na proudění plamene a rozložení teploty. Při vybírání pecí také rozdíly ve vzhledu hlín a glazur s ohledem na druh pece a délku výpalu. Jedna z pecí bude pálena s přesným měřením pomocí pyrometru a druhá pak pouze „na žároměrky“. Tak si budou moci „paliči“ vyzkoušet obě možnosti a naučí se tak základy jak používání žároměrek, tak pyrometru.

Tato změna také přináší možnost přinést si sebou více přežahlých keramických kusů, které by jste si rádi otestovali v peci na dřevo. Pec skládačka není velká, ale dvěstě litrů navíc je přeci jen něco.

2.Druhou nabídkou, kterou bychom rádi akci obohatili je možnost osobní konzultace v případě, že se chystáte pec stavět, či již pec máte, ale potýkáte se s problémy. Každý účastník může přinést vlastí plány a na základě našich praktických i teoretických znalostí mu budou nabídnuty konkrétní rady. Od výběru pece či výběru místa pro její vystavění po vypíchnutí problémů, se kterými se keramický nadšenec může na cestě k vysněnému výpalu potkat. Prosazujeme myšlenku, že pec by měla být ušita na míru těm, kteří ji budou obsluhovat a pec pálit. A tak bychom touto nabídkou osobní konzultace rádi pomohli s vyladěním vašich plánů tak, aby vám v budoucnu přinesly co nejméně problémů a co nejvíce radosti.

Doufáme, že se vám takovéto změny v programu kurzu budou líbit. Jedinou nevýhodou je celkový menší počet míst na kurzu (pouze jeden termín místo dvou), ale raději jsme se rozhodli zaměřit na kvalitu místo na kvantitu. Také v srpnovém kurzu glazur zůstává několik volných míst a tak doufáme, že některý s termínů vám nakonec bude vyhovovat.

Jakékoli dotazy rádi zodpovíme jak zde na Artkeramice v diskuzi pod tímto článkem, tak emailem či telefonicky (jen signál, zde na Doupěti je takový, no řekněme bídný).

Pro ověření termínů akcí a veškeré kontakty prosím navštivte: internetové stránky KERAMICKÉHO CENTRA DOUPĚ

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod