Výběr keramické hmoty

Výběr „správné“ keramické hmoty

Vybrat tu správnou hmotu není až tak jednoduché. Závisí na mnoha faktorech, Jako co budeme tvořit, v jakém množství....atd. Pro každý druh výpalu i každou techniku se hodí něco jiného. V podstatě se dá výběr rozdělit do 3. základních skupin.

Pro úplné fajnšmekry je ten nejsložitější. Hmotu si vyrábějí a skládají sami. Ať už se jedná o smíchání nakoupených či vytěžených surovin. Tito lidé už většinou disponují základním strojním vybavením, jako jsou šnekovače atp. Jinak se tento způsob dá zvolit, jen pro výrobu hmoty opravdu jen na „kus“.

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=5

Další variantou je nákup hmoty u nejbližšího výrobce. Většinou se jedná o menší provozy, které buďto vyrábějí pro potřebu vlastní a přebytky prodávají, nebo jsou to menší továrničky o pár zaměstnancích. Takové hmoty jsou pro tvorbu dostačující, limitující je spíše šíře nabídky.

Nevýhodou bývá menší množství dostupných informací. To vadí hlavně pokud se budete snažit hmotu dolaďovat, nebo na ni míchat glazuru. Jako na klíč. Další drobnou nevýhodou jsou, docela velké rozdíly v jednotlivých dodávkách. Pokud vezmete pár tun, tak máte na chvíli pokoj, ovšem pokud pytlíkujete po desítkách kil a tudíž pokaždé máte jinou várku, mohou vás dosti potrápit vlastnosti. Dost často se mění sladění střepu s glazurou. Je totiž dosti podstatné, odkud se nakopou suroviny. I pár metrů vzdálené ložisko může mít totiž dosti odlišné vlastnosti. Pokud onoho výrobce živí spíše školy a „hobisti“ je dosti častým jevem nedostatečná výstupní kontrola. Při hraní si s hlínou, to až tak nevadí, ovšem pokud se snažíte dělat nějaký konkrétní sortiment, může nastat dosti nepříjemný problém. I pokud vám bude uznána reklamace a dostanete i novou hlínu, nikdo vám nenahradí ani práci a ani energii. Ovšem je pravdou, že spektrum takovýchto výrobců je veliké a jejich nabídka velmi zajímavá.

Poslední skupinou jsou velké společnosti. U nich je dost často pro drobného živnostníčka docela problém, cokoli nakoupit. Některé společnosti nejsou na drobný prodej vůbec zařízeny. Pokud tedy nedisponujete kamionovou přepravou, nic neodvezete. Naštěstí je i pár společností, které takovou díru v trhu zacelují. Nabízejí suroviny, které ať koupíte teď a pak až za rok, zboží má stejné parametry.A stejnou kvalitu.

Tak a babo raď!

A nebo prostě jen popřemýšlejte :-)

Kvalitní keramické hmoty Witgert jsou oblíbené pro použití v podstatě v celém keramickém průmyslu (keramika dekorativní, užitková, elektro keramika, keramika pro hi tech odvětví, výroba tašek, dlaždic a cihel apod.), tak i mezi zájemci z řad hobbystů.

Hmoty si můžete pořídit i v našem e-shopu:

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=17

Hmoty Witgert se používaly i při soutěži o keramický hrnčířský kruh Shimpo RK - 3E

http://www.artkeramika.cz/index.php?akce=show&shop_id=73&node=5
*
*
*
*
*
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod