Všechno není na hovno - vybavení keramické dílny

V jednoduchosti je krása. To je pravda odvěká. Ale pravdou také je, že člověk, co jen mu rozum dovoluje, se snaží si práci ulehčit. Takže nejspíš asi budeme věčně balancovat mezi rozhodnutími co ještě ano a co už ne. A nejspíš se tato tenká hranice bude neustále měnit, stejně často, jak se budou vynořovat nové myšlenky, názory a postoje.

Jak již řečeno bylo, jsou na trhu i podložky(batt) z plastu. Kromě těch svépomocně vyrobených, jsou i speciálně , průmyslově, přímo na Shimpo kruhy vytvořeny. Mají 370 v průměru. Jsou bezvadně lehké a přitom dostatečně pevné.

Docela výhoda je v tom, že mají vespod osazení přímo na šrouby. Kruh a elipsa. Po obvodu označeny výstupky. Pomocí nich a bodů na korýtku kruhu (lavoru) se vcelku snadno dá trefit. Po pár pokusech se vytrékuje zvyk a usazení mi přijde vcelku snadné.

Pokud je vytočená nádoba tenší, tak podložka při sundávání drobně pruží. Ovšem lze snadno oddělat a malý průhyb nemá vliv na deformaci nádoby.

Díky tomuto systému zůstává hlava kruhu neustále čistá. Jen při osazování je potřeba mít podložku čistou zespod. Zespod je perforovaná a mohla by se tam snáze přehlédnout zbylá hlína. Ovšem při měsíci užívání, vždy na podložku na kruhu ještě klepnu, se mi nestalo, že by neseděla.

Nechci tvrdit, že se bez podložek v dílně neobejdete. Souhlasím i s ortodoxními názory, že nejlepší je vystačit si s minimem. Rozhodně je dobré to umět. Ovšem proč čůrat proti větru, když se stačí otočit. Samozřejmě, že pokud nechcete dělat více než hrníčky, jsou batty zbytečná investice.

Na kruzích Shimpo je vynikající i systém snadno rozdělitelného lavoru. Takže i při vytočení široké nádoby nenastane nepříjemný problém, jak s nádobou dolů? Prostě snadno rozděláme korýtko a odřízneme. Díky nízké výšce podložky funguje korýtko i s batem dobře a v dílně se dá udržet docela dost pořádku.

Podložky lze samozřejmě použít i na jiné kruhy. Limitující je jen rozteč unašecích šroubů.

Avšak posledně zmiňovaný typ podložky, ale nejen ten, si dokáže najít i mnohá jiná užití v dílně. Osobně se mi zdá tento komponent dílny vhodný na otáčení...obracení nádob. Pokud nemáte třebas eternitový střešní šablony, tak tahle shimpo podložka funguje super. Myslím, že pár kousků rozhodně najde v dílně své uplatnění.

A o těch dalších si můžete počíst za chvíli, v další části povídání.

Jinak je tato podložka velmi dobře použitelná i na běžné točení. Pokud točíte s baty na šroubky, tak vám bez nich nastane problém. Buď odšroubovat unašecí šroubky, nebo vyměnit hlavu kruhu. Nebo nasadit tuto podložku a dále pracovat jako by to byl normální kruh.

Pokud Vás tato součást keramického, dílenského vybavení zaujala, dejte vědět. V případě zájmu by se dalo přivézt množství, které by bylo i cenově zajímavé. Rádi nabídku eshopu upravíme, aby byl vašim dobrým partnerem při vašem tvoření. Děkujeme Vám za spolupráci a přízeň.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod