Úvaha nad rámec keramiky

Nad rámec keramiky

Těžko se mi hodnotí stav keramiky v čechách. Jednak nemám moc zkušeností se světem a pak u nás se kolem hlíny motám spoustu let.

Jenže člověk mimo obor se v té naší kotlině údajně špatně orientuje.

Nemyslím jako podle světových stran, ale keramického dění.

(Novinka od Rélyéfu, pyramidový rundel ve sklíčidle...na shimpu)

Nechci nijak škatulkovat a rozdělovat. Jen přidat pár postřehů z letošního léta.

Kromě založení nové provozní rady v OPS Doupě, nějakého experimentu s Petrem Tomsem a Jirkou Langem jsem pak navštívil kunštátských 100 džbánů. Následovalo pár šíleností s Jirkou Svačinou. Pak nějaké výlety s razidly Rélyéf po převážně hobby a školních dílnách a nakonec jsem se také zúčastnil báječného projektu v Levíně u Magdy Brožové.

Jenže akcí a zajímavého dění je mnohem víc. Ale kde se o něm dozvědět?

( Shimpa RK 3D a sklíčidlo od Rélyéfu)

Nejlepší by bylo na nějakém centrálním místě. Jenže byl by vlastně o to zájem? Vždyť se tady skoro všichni kolem keramiky známe, tak proč to nějak oficializovat?

Možná proto, že se všichni přeci jen neznáme. A hlavně proto, že ty akce nejsou jen pro keramiky.

A na ty akce chceme pozvat přece všechny, nejen ty, co už mají v češtině o keramice vše přečteno i pozpátku.

(kopačák na shimposiu)

Nejspíš to nepíšu ani moc srozumitelně. No a to je další důvod, proč by to měl dělat někdo centrálněji a hlavně profesionálněji.

No a to je právě jedna z věcí co se děje nad rámec všedního dne keramika. Něco proč se například pár lidí pokusilo spojit své síly pod křídly OPS Doupě.

Je mnoho nápadů co by šlo. A tento web a tyto řádky jsou jen malým pomocníkem a ukazatelem této cesty.

Nikterak se nesnažím někoho manipulovat, ale pouze informovat.

(Whisper T na Shimposiu)

Stejně tak si zaslouží dát vědět o věcech šílených a šílenějších.

Kdysi po celé zemi byla spousta dílen a spousta pecí. Bohužel jen málo se dochovalo do dnešních dní. A myslím, že je to škoda.

I když je přirozené, že staré umírá aby uvolnilo prostor novému.

Ovšem může nastat nebezpečí, že staré dílny vymřou a pece vyhasnou. A s nimi i nedílná část naší kultury a estetiky.

Mimochodem všimli jste si, že nový baráky už nemaj ani okna. A místo slunce vám na zboží svítí led dioda? A ten prodavač neví co prodává?

No nevadí. Já byl prostě koncem léta v Levíně. A tam jsem si užil bezva atmosféru. Krásný starý dům, kde se kombinoval pískovcový a čedičový kámen, dřevo i hlína. Dům dýchal tvůrčí atmosférou a svěžím vzduchem. Z oken bylo vidět slunce. A nejen to i kopce , stromy a nebe.

Kamenná futra a kované kliky. Štuky, fresky a niky.

Nejen tento dům, ale i mnoho okolních vyzařovaly svým majestátním nadčasovým klidem.

Holt město keramiky.

A to by nefungovalo bez nadšení keramiků

O pár stavení dál se nachází další keramická dílna, která též stojí za návštěvu.

Nebojte se zaklepat na dveře s nápisem „keramika u mě“

Popisovat další dění a práci v Levíně by bylo na dlouho a stejně bych nepopsal vše. Takže pokud Vás zaujaly tyto řádky a nebo zepár skvělých fotografií od Petry Čermákové, zajeďte pobejt a podpořit. Nejspíše stejně jako letos, tak i napřesrok bude další díl SHIMPOsia.

Ano SHIMPOsium 2017 byla akce na kterou jsme i s Jirkou Svačinou letos dojeli. I přes časový kvapík jsme se maličkým dílem pokusili přispět. Alespoň účastí a provětráním našich SHIMP.

( A také pár novinek z produkce Rélyéfu: http://www.artkeramika.cz/relyef-dekoracni-nastroje)

Je neuvěřitelné, kolik hrnčířských kruhů za těch pár chvil prošlo touto dílnou.

A kolik si myslíte, že těch kruhů SHIMPO, tam letos bylo?

A tady si můžete pořídit SHIMPO na příští ročník…

http://www.artkeramika.cz/hrncirske-kruhy

Takže dejte vědět o dalších akcích. 

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

MK
03. 10. 2017 21:41:31

Ahoj Tomáši, pěkný článek, jen se taky připojím s tím, že je hrozně pesimistický.
Chtělo by to víc radosti do článků ;)
Jinak koukám, že v ČR máte pořád nějaké společné akce, no rád bych se někdy přidal, ale pořád pendluju mezi DE a UK a když sem v ČR a opráším Shimpo tak se zrovna nic neděje.

macek@artkeramika.cz
05. 10. 2017 09:45:00

No já nevím, já už jsem asi takovej, ale necítím z něj až tak pesimismus, mám pocit, že nastiňuje spoustu možností,informuje a spíš naťukává co by se dalo udělat, kde přiložit ruku k dílu. To mi přijde jako skvělé. Nabízí propojení a sdílení, avšak k ničemu nenutí....no minimálně vyprovokoval alespoň k nějaké komunikaci

Jiří Svačina
11. 10. 2017 18:26:35

si myslím že Toma povídání je tak nějak takové, jaký je i stav dění kolem nás...ne že by jsme neměli co dělat, ale na nějaké velké jásání to také není...přes net a tyto stránky je ve spojení fajn parta lidí se společnými zájmy, viz černoraku + shimposium a i další dřevopaliči...atd, se staví nové pece i vymýšlejí menší akce...ale je stav, že některé ty dříve větší dílny mají starosti či odcházejí ... a mimo to co si vytvoříme sami pro sebe a přátele, nějaká ta znatelná veřejná podpora rukodělných dovedností, starých řemesl a tradičních dílen je až na několik málo světlých vyjimek jen povídáním do větru - teorie...a tak kam dosáhnem a dojedem se pohybujeme ...snažíme jít dál, viz akce s OPS Doupě ...a tak nějak mi jde na jazyk podobnost k Haškvo - švejkovi "cestou mírného pokroku v mezích zákona ... ale třeba jaký bude dopad té "evidence tržeb" pro ty nejmenší ...ví bůh .....Hezký den

Hana Križanská
13. 09. 2017 13:55:03

Hezký článek, i když z něho cítím mírný smutek. Věřím ale, že když spojíme síly, že Doupě vše rozhýbe. Rozhodně si nemyslím, že by se informace šířily špatně (kdo hledá, ten najde), ale prostor pro zlepšení tu jistě je. Jak co se šíření informací, tak i předávání znalostí týče. Těším se a doufám, že se keramická komunita rozhýbe, protože jak jsi sám napsal, všichni se přece neznáme a akce nejsou jen pro keramiky... a na těch akcích přece chceme všechny, nejen ty, co už mají o keramice vše přečteno i pozpátku...

macek@artkeramika.cz
13. 09. 2017 20:30:00

Smutek je možná dán mou povahou, ale spíš jsem chtěl vyřknout fakta, nad kterými je potřeba diskutovat a na kterých se dá pracovat...třebas jako právě na oslovení těch, co zatím o keramice neví skoro nic....rozhodně se těším, že se bude něco dít...jinak už pracujem na dalších hračkách.....

macek@artkeramika.cz
12. 09. 2017 18:05:00

A jinak výsledek kunštátských 100 džbánů bude už o víkendu k vydražení.....

Petr Toms
12. 09. 2017 19:13:50

... avěděli bychom o tom, nebýt této nenápadné věty?

macek@artkeramika.cz
12. 09. 2017 19:18:00

Toť otázka? Napsal jsem to záměrně takto zvlášť, ale nejspíše by to někdo zvládl ještě lépe a nebo úplně nejlépe, pokud by byl interaktivní kalendář, třebas i s mailovým upozorněním? Ono i odkazy na starší upozornění zmizí v propadlišti času a tak je potřeba připomínat...jako výpal v Levíně?středa 18.10 až neděle 22.10. 2017 a nebo zápis z OPS Doupě????

Petr Toms
12. 09. 2017 20:18:42

Jo, jo...

Eliška M.
12. 09. 2017 20:52:08

Zdravím, nevím, jak plánujete ten nový web, ale pokud by to byly stránky třeba od Webnode nebo Wordpress, tak přidat (Google) kalendář s akcemi je poměrně jednoduché, nějaké upozornění na nové události by se tam snad dalo taky nastavit.

Odkazy a informace, které nechcete, aby časem zapadly, by se daly třídit dle nějakých kategorií na samostané stránce, která by sloužila jako knowledge base, která by byla oddělená od blogu a kde by byly logicky uspořádané kategorie s jednotlivými odkazy na články a pod. Jednoduše se to dá vytvořit i přes ten Webnode, Wordpress už je pak trochu sofistikovanější systém, takže se s ním dají vytvořit komplexnější stránky, ale už je to zase složitější. Každopádně obě tyto služby jsou myslím za přijatelnou cenu, přibližně 100-200 Kč na měsíc za nějakou (plus cena domény).

… všechny příspěvky
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod