Úprava hrnčířského kruhu

Napsáno i řečeno už bylo o hrnčířských kruzích a to nejen na tomto webu, mnoho. Ovšem opakování je matka moudrosti a diskutovat a hledat odlišnosti, se dá stále.

Díky práci na www.artkeramika.cz , jsem se dostal jednak do mnoha dílen otevřenými dveřmi a navíc se mi poštěstilo vyzkoušet i spousty hrnčířských zařízení. Jakožto kruhů. Díky své původní profesi, jsem strojař, si dovoluji hodnotit i technické provedení. Díky své stávající profesi, snažím se , již více jak 14 let, naučit a stát se keramikem. Snad i hrnčířem? No a v neposlední řadě, díky artkeramice se mnou na toto téma diskutovalo docela hodně opravdových hrnčířů.

Proto cítím skoro povinnost, pár postřehů napsat a čekat na Vaše reakce. Jen díky otevřené diskusi se dokáže najít optimální a srozumitelné srovnání.

Nechci tu vyzdvihovat žádné značky, už proto, že na našem webu nabízíme světovou jedničku – SHIMPO. A nemusel bych být jednak objektivní, ba až zaujatý. Navíc každý kruh má svůj rozsah užití. A každý hrnčíř nechce investovat do nových zařízení.

Spousta nových zařízení se tváří jako dokonale technicky vyspělé, ovšem praxe někdy bývá dosti odlišná. Někdy drobná úprava starého vyjde přívětivěji.

Starší kruhy bývají rozhodně hlučnější. Pro odhlučnění pomůže kruh opláštit. Tak to bylo uděláno u modelu z Přerovských strojíren. Je to sice trošku poznat, ale je to mnohem více, než moderních 30 decibelů http://www.artkeramika.cz/index.php?akce=show&shop_id=73&node=5

Velkým pomocníkem při točení je záchytné umyvadlo. Ocení jej jednak začátečníci, kteří mají s množstvím vody zajisté značné problémy, ale i hrnčíři, kteří točí s větším množstvím vody, či kalu. ®ádoucí je, aby se dalo jednoduše demontovat. Třeba pro případ točení velkých věcí, nebo pro snadnější údržbu.

Další kritérium, které stojí za zmínku, je pracovní plocha. Krom toho, že by se měla snadno udržovat ( čistit ) , měla by mít i dostatek prostoru pro odkládání nástrojů.

Nové kruhy jsou lehké a snadno přemístitelné. Nemají k sobě přidělanou stoličku, ani žádné jiné zbytečnosti. Jsou neskutečně variabilnější.

K variabilitě patří i možnost dělat různé alternativy. Pro točení velkých věcí se používají podložky. Mohou být třebas ze sádry. Ovšem k Shimpům se dodávají dřevěné. Já osobně používám kovové. Ovšem můj původní systém uchycení je překonaný. Tříbodové packy sice drží, ale složitě se oddělávají. Mnohem lepší je systém na dva unášecí šrouby. Pro takovéto tvoření si spousta hrnčířů ke kruhu pořizuje náhradní točnu, aby nemuseli pracovat na děravé hlavě kruhu.

Točny se dělají z různých materiálů. Vždy záleží na materiálu z jakého tvoříte. Takže třebas nerez, který používám, není nutný pro někoho, kdo dělá jen malé věci a navíc z jemné hmoty. Ovšem kdo točí ze šamotu, houževnatost a odolnost takového materiálu jistě docení. Kromě oceli a plastu se hojně vyskytují slitiny hliníku, které patří asi k nejoblíbenějším.

Nový kruh můžete pořídit v našem e-shopu: http://www.artkeramika.cz/eshop/
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod