ÚPRAVA HLAVY MODELÁŘSKE'HO KRUHU

Jednou z nejdůležitějšich pomůcek modeláře je mechanický modelářský kruh na nožni nebo elektrický pohon. Na jeho dobrém stavu závisi kvalita točeného modelu. Vrchni část kruhu, tzv. hlava, má většinou několik vyměnitelných nástavců, které si modelář sám zhotovuje a použivá je podle charakteru prováděné práce. Vlastni základni hlava je snimatelná, neboť je na hřideli kruhu buď našroubovaná (má levý závit), nebo naražená na kužel (obr. 76).

Horni plocha základni hlavy je buď rovná, nebo je opatřena zámkem. Zámek může být pro zvýšeni životnosti odlit ze sirografitu nebo olova a do sádrové hlavy zasazen. Na takto upravenou nafermežovanou hlavu si modelář obyčejně odlije několik vyměnitelných hlav. Před zahájenim práce se přislušná hlava usadi na zámek a vyzkouši se, zda řádně sedi a neházi. Válečkem navlhčené keramické hmoty se po obvodě přilepi k základni hlavě, a tim je připravena k naliti bloku sádry. Výměnné části se upevni k základni hlavě zásadně pomoci plastické hliny. Přilepováni sádrou vede k tomu, že při pozdějšim odsekáváni se hlava snadno poškodi, nehledě na možnost úrazu ostrými výstupky ztvrdlé sádry rotujicimi s hlavou kruhu.

Hlava modelářského kruhu 1 hřidel 2 šroubeni 3 kužel 4 unášeni křiž 5 sádrová hlava 6 zámek
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod