Tři kmotři... keramičtí

Jak tři kmotři,skrzevá Aláha a jemu podobné,ke štěstí přišli. (pravdivá bajka s ponaučením)

Inu byly doby, kdy jsem říkával, kdo neumí učí.

Namnohé to platí i dnes, nicméně učím i já a tak jsem asi přestal umět, či se mi k dvacátému roku praxe zastesklo po pestřejší společnosti, nebo jsem začal mít o co se dělit, těžko říct.

Jsem známý fatalista a beru věci tak jak jdou.

Začali se tedy objevovat lidé, co mi platí za to, že si povídáme a oni se u toho plácají v blátě.

Nabízí se slova jako studenti,žáci učni? Nestotožnil jsem se ale s rolí učitele ani mistra, a tak jsme s Bezůškem zvolili termín frekventanti. Pak já bych byl nejspíš lektor? Nevím co je horší, každopádně frekventant mi přijde nejpřiléhavější. Tedy frekventant chodí na dvě nebo na čtyři hodiny v týdnu a samozřejmě cáluje.

Pokročilý frekventant už neplatí přímo penězi, ale prací v poměru 2:1. Musím říct že mezi pokročilé frekventanty se probojovala řada velice zajímavých a duševně pěkně ustrojených lidí a tak myslím, že lze konstatovat že naše setkání bývají oboustraně přínosná.
Takový pokročilý frekventant může třeba klidně přijít a říct:

Tož strécu, vypálil bych to, šak víš oné. Povídám, ba. Dřeva nadělaného, vypal.

V tomto případě se jednalo o společný výpal Pavla Bezůška a Tomáše Martínka v mojí malé pícce experimentálce 200-300 l nevím. Ogaři namotali šálků,dřeva jemnijáč přištípli-tuťi -tuťi+,glazur namíchali miši- miši+ (+viz .Brambůrkův slovník naučný) a jali se nakládati. Nebyl jsem tomu tak docela svědkem, bo zatím co žena perně prodávala na Ivančických slavnostech chřestu, já zatím zvolna střízlivěl na garden párty Chrlického pana kováře Michny, která byla spojena s prezentací různých řemesel.
Chlapci tedy naložili a pálí, Tomáše časem odvolali čajové povinnosti domů do Hodonína a u pece zbyl jen Bezůšek a odpálený kontakt pirometru.

Tak šikovně ho nainstalovali. Co včil?

Pravím no nic Pavle, šak víš jak pálit, sice už uběhlo cirka 12 hodin, pro výpal v této peci obvyklých, 1140 se ti naklání, bude dobře.

Jdu se vám tak po ránu vyvenčit do plenéru a co nevidím, frekventant Bezůšek furt u pece a cosi blekotá. Co je? Ptám se. Oné, říká Pavel, je to furt stejné. Čučíme na to a 1140 sice už leží, 1230 však s nezájmem stojí dál. Povidám, cák ogaři já vim, jak ste to tam nadrbali, za čém ty žároměrky stojijá? Top dál. Pochopil jsem že to Pavlovo mumlání směřovalo k bohu jménem Jahve(viz Starý zákon) že jako esli mu ty žároměrky položí, pak už se neak srovnají. Jahve však nezabral. To že Bezůšek Muž s oceli a s nekonečnou trpělivostí už 50 hodin nespal byla ještě maličkost. Pícka však slušně sálala a sluníčko začalo také slušně sálat, vzal to Pavel teologicky. Začal u toho Jahve, vzal to přes Alláha jak sem psal. Hinduismus vynechal bo to by nedopálil nigdá. Ježíše lámal k polednímu a pak všechny možné oné. Až konečně Manitů zabral a projevil se tím, že tam zas dostrkal mě, coby hříčku boží.

Čučím do toho a říkám, šak to, oné, se ti leskne jak psí gule. Co na tym že krom 1140 všecko stojí. Ba ,už je to hotové. Bezůšek chudák byl z teho všeho i z tech rituálů tak zblblý, že eště hodinu topil.

Zavřel to a umřel. Časem pak zas z mrtvých vstal a odjel.

I den se dnem se sešel a ogaři sa slétli jako ty andělé, poslové boží a začali do teho lézt.

A bylo radosti. Tak jak na štendru většinou bývá to zboží nejpěknější, tentokrát to bylo všechno krásné až zrak přecházel a oko nezůstalo suché. A ba, žároměrky měli hned u kukru a za taků kačiců či co, že tam ohýnka nedošlo.

Z toho lidé poučení berte, dvojí, trojí. ®e dyž už ste tací vrtáci a zničíte měření, žároměrky postavíte blbě, pak z lesku glazury je znát že dílo je hotovo.
A že to zboží bylo krásné, ať už s utrpení páně Bezůška, z tech všech bohů co sa po tym prošli, nebo že se na tym vrchu pobylo tagle dýl. A že aj my kmotři, co už nějaký ten pátek snídáme stojky namazané porcelánem, objedváme hrudky sypané obtočkama a večír už jen popíjíme glazuru a zobem k temu žároměrky, se aj od tých méně zkušených vždy dobrému přiučíme. Hned další malou pícku, co jsem pálil s Vladem a Jarmilou ze slovenskej Lubče.

Vystoupali jsme rychle na 1000 a pak už jen zvolna, cca deset hodin(na maličké peci) stoupali jsme k cíli. A zas to bylo všecko přenádherné.

A tak chcu na tymto místě popřát všeckým co vás neco baví, mnoho zdarů. Bo dyž nás práca těší a nedřem sa jen pro ty groše, máme sa vo co vopřít, na díle je to znát a sme nad všeckých nejštastnější.

Musím tady také pochválit teho Macka, že sa nám vo tu artkeramiku stará a mosíme ho chlapca podporovat, aby se nám na to nevy..., bo přijít o toto naše společné užitečné médium by bylo zlé.

Ze Zbéšovské Hrnčírny P.J.

http://www.hrncirna.cz/

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod