Světlo užitečné a škodlivé

Posláním architektury je odedávna vytvářet prostory, kde jsou lidé chráněni před nepříznivými vlivy přírody. Jako jeden z nich bývá vnímáno i stmívání následované nocí. Stavby a jejich technické vybavení se je snaží potlačit, umožnit různé aktivity nezávisle na denní době. Pro hospodářský rozmach uplynulého století to bezpochyby mělo rozhodující význam, následky ale nebyly jen pozitivní. Noc dávala dříve jakousi záruku odpočinku. Ne že by dnes již zcela zmizela, nicméně kvality noci pominuly skoro všude.
Tou hlavní kvalitou je absence přemíry světla, hlavně světla oslňujícího, neužitečného, rušícího. Takového je kolem nás, především v exteriéru, stále více. Protože ale přibývalo mnoho desítek let, málokdo si této pozvolné změny vůbec všiml. Narušené, nepříjemné a nezdravé noční prostředí bereme jako samozřejmost. To, že v nočním exteriéru nebývá nejnápadnější osvětlovaná scéna kolem nás či nebeská světla nad ní, je však pouze projevem nedbalosti. Jen kvůli ní jsou ze všeho nejnápadnější samotné lampy (odborně svítidla). Ne jen jedna před námi (ta, co nám má svítit na cestu), ale desítky dalších, všechny, které nejsou skryty za domy, stromy či kopci.
Kvalitní svítidla přitom existují, vyrábějí je téměř všichni výrobci, i když někteří jen jako výjimky ve velkém sortimentu svítidel špatných. Ta vhodná svítí jen pod sebe, v kuželu širokém či užším, nakloněném nebo svislém. Obchodníkům bohužel nahrává skutečnost, že lidé, trvale oslňováni spoustou lamp, špatně vidí na cestu. Z neznalosti si myslí, že to lze napravit tím, že se světla přidá. A tak se už sto let přidává. Vzpomeňme ale, jak špatně vidíme, když jedeme proti slunci nízko na nebi. Silnice je přitom osvětlena mnohem více než kdekoliv v noci – přidávání světla tedy asi řešením není.
Ve skutečnosti je lidský zrak schopen úžasně se přizpůsobit během stmívání a vidí dobře i na cestu velmi slabě osvětlenou např. dorůstajícím měsícem. Jen nesmí být rušen přímým světlem z lamp v pozorované scéně nebo její blízkosti. Vzpomeňme si, jak bývá noční krajina krásná a přehledná za zimních úplňků, kdy je měsíc vysoko na nebi. Tehdy už jsme venku schopni vnímat i barvy, dokonce i číst. Intenzita osvětlení přitom stěží dosahuje čtvrt luxu. Umělé venkovní osvětlování bývá desetkrát i stokrát silnější, že bychom ale v houšti oslnivých lamp viděli kolem sebe mnohem lépe, to lze říci jen stěží.
Náprava je snadná. Nepřipustit, aby při náhradách dnešních svítidel novými nebo při instalování dalších byla použita taková, která svítí, kam nemají. Aby náprava nastala i u nás, musí být takový požadavek dán zákonem. Kde tomu tak je, tam se kvalita osvětlení zlepšuje, všude jinde oslnivých, nebezpečných a nepříjemných světel přibývá.


další info naleznete na:http://www.veronica.cz/noc nebo: http://svetlo.astro.cz
text v t0to verzi vznikl pro :www.era21.cz - architektonický časopis Era 21
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod