Světlem proti depresím, inspirace pro keramiku

Proti zimním depresím pomáhá světlo
Dlouhé zimní večery a nedostatek denního světla zákeřně útočí na lidskou psychiku. MUDr. Jan Cimický tvrdí, že i velmi odolného člověka můžou v zimě postihnout z nedostatku světla silné záchvaty depresí.
Citlivější osoby pak mohou pronásledovat i sebevražedné myšlenky. ‚ Zimní deprese patří k velmi těžkým.
Lidé jsou najednou neschopni normálně fungovat a nezvládají běžné životní aktivity.‘ říká populární psychiatr.

‚Ideální prevencí je tzv. světelná terapie. To znamená, že člověk přijímá maximální světelnost.
Na trhu jsou například speciální lampy, které vyzařují vysoké množství bílého světla.
V některých zařízeních se pacienti dívají do světelné tabule. Světlo totiž působí příznivě na látky, které rozvoji deprese zabraňují,‘ řekl tiskové agentuře Korzo Jan Cimický.

Léčba umělým světlem však nemusí každému vyhovovat. I pro tento případ však existují vhodné metody.
‚ Pokud člověk přístroj nemá k dispozici, nebo se z nějakých důvodů světelné kůře nechce podrobit musí maximálně využívat metod jiných. Osobně třeba doporučuji zimní dovolenou u moře. Velmi vhodný a prospěšný je i častý pobyt na čerstvém vzduchu. Lidé by si měli vytvářet i doma útulné prostředí a večer se třeba věnovat poslechu příjemné hudby,‘ doporučuje psychiatr.

Lékař tvrdí, že každý člověk musí v zimním období výrazně šetřit svůj organismus. S rozvahou mají lidé přistupovat i k fyzické námaze. ‚ V žádném případě nesmí lidé překotně začít posilováním.
Tím se může organismus může ještě více oslabit a otevře se pro nejrůznější infekční choroby.
Každý člověk si musí námahu rozumně dávkovat. Velmi vhodné jsou procházky v přírodě. Zásadní problém je totiž v tom, že lidé jsou značně zchoulostivělí,‘ podotkl Cimický. Na lidskou psychiku velmi neblaze zapůsobily současné prudké změny počasí. Lékař především varuje před vydáním energie. ‚ Musím potvrdit, že náhlé změny značně pocuchaly fasádu mnoha lidem.

Organismus se totiž dostává do velké zátěže. Lidé začínají být velmi nervózní, nedaří se jim provádět prevenci a nemají v sobě dostatek energie. Každý den v zimě provází náš život velký stres. I na jeho překonání vydává člověk velkou energii. Velkou únavu zároveň provází bolesti v kříži, hlavy nebo silné poruchy spánku. I proti těmto stavům se ale dá bránit rozumným cvičením a procházkami,‘ dodal psychiatr.

Přejato z přednášky pro agenturu Korzo.

Napsat komentář

5 × 3 =

×
×

Košík