STŘEDNÍ UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ ŠKOLA SKLÁŘSKÁ V KAMENICKÉM ŠENOVĚ

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je nejstarší sklářskou školou. Její založení se datuje do roku 1856, kdy začíná jako nedělní škola kreslení. Před 157 lety tak již dobře věděli, že průmyslová výroba musí jít s dobou a kvalitou a novými nápady. Škola kreslení měla za úkol zvýšit uměleckou kvalitu řemeslníků ve sklářství. Dodnes se v podstatě význam školy nezměnil, protože sklářský průmysl vychází z kvality a profesionality lidí. Škola tak vychovává výtvarné odborníky se specializací nejen ve sklářské výrobě. Dnes škola studenty vzdělává v oboru Výtvarné zpracování skla a světelných objektů v několika zaměřeních. Základem jsou zaměření na malbu skla, rytí a broušení skla a design světelných objektů. Dalšími zaměřeními jsou restaurování osvětlovadel, sklo v architektuře, grafický a průmyslový design a informační technologie. Tyto zaměření jsou úzce spjaty se sklářskou výrobou.
Velký význam má spolupráce s průmyslovými podniky Preciosa, Crystalex, sklárna Ajeto a další. Studenti se tak mohou uplatnit jako budoucí zaměstnanci a neméně významná je i finanční a materiální podpora škole od těchto podniků. Studenti tak poměrně velkou část času tráví v dílnách a ateliérech. Každoročně naší školu podporují granty Nadace Preciosa. V současnosti nastupují projekty, které pomohou s modernějším vybavením školy jak strojů, tak i počítačové techniky.
Jak se upevňuje spolupráce s podniky by mohl popsat tento příběh: V novém Boru se již tradičně pořádá mezinárodní sklářské sympozium. Naši studenti se roku 2012 zúčastnili této akce v několika oborech. Jedním ze zajímavých počinů bylo působení našich malířek v Crystalexu. Studentky si tak vyzkoušely reálné prostředí průmyslového podniku. Jejich práce zaujaly novými nápady, které jsou pro podnik velmi významné. Důležité bylo také vzájemné bližší seznámení lidí ze školy i z podniku.
Maturitní práce si přijel osobně prohlédnout i gererální ředitel Crystalexu pan PhDr. Martin Kubát. Ještě předtím si také prohlédl expozici školní galerie. Byl tak podpořen další vývoj spolupráce školy a podniku. Na budoucnosti spolupráce se tak dále pracuje na základě již dobrých vzájemných zkušeností.
Tato velmi dobrá vzájemná zkušenost pokračovala dále na školních maturitách, kde studentky tvořily na vázy dekory dle zásad průmyslového dekoru. Studentky tak mohly prakticky poznat reálné podmínky výroby i pochopit proč má průmyslový design určitá omezení.
SUPŠS Kamenický Šenov je členem přidružené sítě škol ASPnet UNESCO SUPŠS Kamenický Šenov Havlíčkova 57, 471 14 Kamenický Šenov tel.: 487 764 965 e-mail: supss@supss-ks.cz www: czech-glass-school.com

Související informace od silisu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1440-keramicky-casopis.html
Je zveřejněno se souhlasem vydavatele Sillikátového svazu.http://www.silis.cz/cz/uvod/
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod