STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA KERAMICKÁ A SKLÁŘSKÁ KARLOVY VARY

Střední průmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary se nachází v srdci západočeského lázeňského města. Je to škola s více než 140letou tradicí, která poskytuje vzdělání v několika uměleckých i technických, maturitních i učebních oborech. Vedle budoucích grafiků, fotografů a keramiků, vychovává i budoucí chemiky nebo ekology. V letošním školním roce 2013/2014 se zde otevírá další moderní umělecký obor Oděvní design, jehož absolvent se bude moci kvalifikovaně uplatnit jako výtvarně technický pracovník v oblasti navrhování a modelování oděvů i scénických kostýmů.
Z názvu školy je zřejmé, že škola připravuje i budoucí keramiky a skláře. Díky spolupráci se sklárnou Moser dostávají žáci učebního oboru Sklář - výrobce a dekoratér skla po vyučení okamžitou pracovní nabídku s náborovým příspěvkem a možností ubytování. V této světově známé sklárně získávají budoucí skláři základní foukačské dovednosti v ruční výrobě užitkového a dekoračního skla. Jsou schopni samostatné práce ve sklářské dílně i spolupráce na novém výrobku s renomovanými výtvarníky. V oboru brusič žáci nacházejí uplatnění v různých typech brusičských činností od prvotního opracování výrobku přes broušení jednoduchých tvarů po náročnější dekorativní broušení. Umělecký obor Výrobce a dekoratér keramiky připravuje žáky pro práci v keramických provozech a je zakončen závěrečnou zkouškou.
Absolvent maturitního obor Design keramiky a porcelánu je připraven nejen k dalšímu studiu na VŠ, ale k následnému uplatnění jako samostatný tvůrčí pracovník při navrhování a realizaci modelů, který je schopen i realizace dekorů různými dekoračními technikami. Součástí vzdělávacího programu oboru Design keramiky a porcelánu na SPŠKS v Karlových Varech je i dekorace – zdobení porcelánu. Tato část výuky je rozvržena do dvou předmětů. V rámci návrhového dekorování si žáci pod odborným vedením navrhnou a ve skicách ověřují estetické a kompoziční působení budoucího dekoru.
V rámci předmětu Praktická cvičení pak vlastní návrhy zrealizují v materiálu na konkrétní užitkový či ozdobný porcelánový výrobek. Tím může být průmyslově vyrobený tvar nebo předmět vyrobený přímo ve školních dílnách. Protože má každý žák svůj vlastní jedinečný návrh, je i přístup vyučujícího individuální. S autorem je vybrána dekorační technika, odpovídající materiály a tvar, na který bude dekor Výrobek oboru Výrobce a dekoratér skla realizován. Dále se konzultuje pracovní postup v nanášení dekoračních materiálů a počet výpalů. ®áci své návrhy realizují jak naglazurovými keramickými barvami, zlatem, platinou nebo listry, tak i na přežahnutý polovýrobek pomocí podglazurových barev i kobaltu, solí nebo drahých kovů. Své návrhy provádějí buď ručně pomocí štětců, perka nebo houbičky, ale mohou vytvořit vlastní dekor i pomocí počítače a realizovat ho technikou sítotisku.
Střední průmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary Náměstí 17. listopadu 12 360 05 Karlovy Vary tel.: 353 563 875 e-mail: sekretariat@spskkv.cz www.spskkv.cz

Související informace od silisu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1440-keramicky-casopis.html
Je zveřejněno se souhlasem vydavatele Sillikátového svazu.http://www.silis.cz/cz/uvod/
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod