Sněženky a lesní slavnosti a keramika

Hrabal, Menzel, Slavnosti sněženek… Kdo dovede středočeské lesní městečko Kersko chápat v duchu tohoto „kultu“, přijde si tu bezpochyby na své: Mistrova chata, nad kterou snad ještě dnes občas přeletí osiřelá múza… restaurace Hájenka má ve stálé nabídce kančí jak na šípkové, tak se zelím… autobusová zastávka, kde houf legendárních „kočenek“ očekával pravidelnou porci grilovaného kuřete… i všudypřítomný nápis „Zahrádkáři Kersku“…
Je zde ale ještě jedno místo, propojující „dávné“ hrabalovské časy se současností. Najdete jej pár kroků za Hájenkou, směrem do obce, a na první pohled možná trochu nezapadá do typické zdejší architektury: moderní stavení na rozsáhlém zalesněném pozemku, krásná zahrada… Právě ta každoročně ožívá jarní akcí s názvem Hrabalovo Kersko, pořádanou na počest slavného spisovatele. A setkat se tu můžete i s jeho kočenkami - ne ovšem živými, ale hliněnými. Pocházejí totiž z pece keramika pana Kuby a jsou jakýmsi symbolem jeho lesního ateliéru.
Lesní ateliér otevřeli manželé Bronislav a Jana Kubovi před Vánoci roku 1992 nejprve jen jako keramickou dílnu a vzorkovnu produktů tehdy tzv. lidové umělecké výroby. „Pomohl nám částečně i zánik tradičních prodejců lidové tvorby - Krásné jizby a ÚLUVu. Časem však bylo potřeba reagovat i na měnící se vkus a nároky zákazníků“, komentuje paní Kubová skutečnost, že nabízený sortiment lidových řemesel obohacuje dnes mj. i zcela současná umělecká i užitková keramika. Vše je k vidění ve velké podkrovní prodejně, kterou Kubovi dobudovali v r. 1996 ve snaze pružně reagovat na stále rostoucí zájem zákazníků o jejich produkty.
V přízemí, hned vedle keramické dílny, pak přibyla ještě galerie pro autorské výstavy předních tvůrců z oblasti malby, grafiky, fotografie, keramiky i lidové tvorby. Dnes má na kontě už více než sto autorských nebo tematických výstav umělců i těch nejzvučnějších jmen (Zoubek, Kulhánek, Suchý, Renčín, Suchánek, Srncová, Hrušínský aj.). I jejich díla jsou nedílnou součástí prodejní nabídky lesního ateliéru, stejně jako knihy, fotografie či filmy spojené se jménem Bohumila Hrabala.
Z lesního ateliéru manželů Kubových si však návštěvník nemusí odnést jen dárek či umělecké dílo. Může si udělat radost i výrobkem vlastním, pokud se zúčastní některé z pořádaných tvůrčích dílen. Těch je, např. i v rámci již probíhající akce Vánoce 2011, připravena celá řada a lze si zde „osahat“ nejen keramickou hlínu, ale i další materiály.

Svým vkusem, aktivitou, tradicí i propojením se „starými časy“ Lesní ateliér Kuba jasně prokazuje, že je dalším fenoménem legendárního lesního městečka. Je místem schopným nabídnout program a obohatit návštěvníka v kteroukoli roční dobu. A nemusí to být právě jen vyznavač hrabalovského kultu.
Lesní ateliér Kuba

Kersko 660

Sadská-Hradištko

[www.lesniatelierkuba.cz]

Aktuální program: Výstava obrazů a grafik známých českých výtvarníků

Vánoce 2011 - prodej a doprovodné akce
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod