Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Smaltování má více jak 2000 let starou tradici a historii.

Smaltování má více jak 2000 starou tradici a historii. Smalty se používaly především na luxusních výrobcích. Emailérství patřilo k umění zlatnickému a často byli emailéři také zlatníky, kteří celý výrobek vyráběli.

S emaily pracovali řemeslníci již ve starověku! Setkáváme se s nimi ve starém Egyptě, Řecku, Římě i na Blízkém východě. Původně měla sklovitá hmota imitovat perly, byla nanášena na kov, vypalována a následně vsazena do šperků. Také se barva nanášela do jamek vyhloubených v kovu, to je takzvaný jamkový smalt.

Velký rozmach zažívají smalty v době Byzantské říše, kdy sloužily i k vytváření velkých obrazů a náboženských předmětů. U nás se se smalty setkáváme již v době Velkomoravské říše. Zbytky smaltu nalezneme i na svatováclavské přilbě.Na tradici smaltu v Byzanci i Orientu navázali Francouzi výrobou smaltu cloissoné, kterému se u nás říká přihrádkový.

Jednotlivé barvy zde oddělují do tvaru vytepané plíšky,které tvoří na smaltu kontury. Veliký rozkvět zažil smalt ve středověku. Smalty byly součástí šperků,náboženských předmětů,nádob i obrazů. Významným centrem se stalo francouzské Limoges, kde již od románské doby vznikaly užasné propracované smalty, včetně velkých obrazů.

V renesanci vznikaly složitě šperky, které byly smaltem bohatě zdobeny. Osobně mě nejvíce fascinují secesní šperky, kdy smaltování dosahlo svého vrcholu a šperky z té doby představují skutečně špičkové kombinace zlatnických i emailérských technik.

V 19 století se začíná rozšiřovat výroba smaltovaného plechového nádobí. Tento email má jiné složení (stejně jako smalt používaný na vany) než jemný šperkařský smalt. Tento typ technických smaltů sloužil jako ochrana plechu před korozí a pokud nebyl násilně otlučen, vydrží stovky let! Ale i při výrobě šperků lze použít takzvané technické smalty, které se liší svým složením a kombinací obojího mohou vzniknout zajímavé barevné efekty.

karomail

plotýnkový smalt je barevný pigment který se nanáší na kov,zahřeje při teplotě cca 150 stupňů a nechá se roztéci. Při tak nízké teplotě by se sklovina, která je základem pravého smaltu nikdy neroztavila! Chemické složení a tedy i fyzikální vlastnosti jsou jiné než u pravého smaltu. Rozdílná je i pořizovací cena, která je podstatně nižší než u pravého smaltu a nemusíte pořizovat ani drahou pec.

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=10

http://www.artkeramika.cz/index.php?akce=show&shop_id=409&node=10

Rada na závěr, pokud pravý smalt vlastníte, nebo si ho chcete pořídit mějte na paměti, že svým složením je to sklovina! Proto ho nikdy volně nepohazujte třeba na dno tašky!. Smalt je stálobarevný a ve stejném lesku a barvě vydrží pravý smalt stovky let, odolá i řadě kyselin, ale pozor aby nespadl na zem, může pak popraskat!

Zboží a další zajímavosti o smaltu naleznete v autorčině osobním profilu: http://www.fler.cz/majdau

madarská svatoštěpánská koruna zdobena smalty byzantského typu v technologii smaltu cloissoné. Jednotlivé části koruny pocházejí z různých dob, základ je z počátku 12.století
detail koruny zdobené také smalty. 1602 vyrobeno pro Rudolfa II.
Secesní špičkové zlaté šperky zdobené emaily,počátak 20.století na motýlech (1901) vidíte ukázku smaltu plique á jour (smalt je průsvitný naskrz) horní smaltovaný šperk je navržen Alfonsem Muchou a vyroben A.Fouquetem, 1900

Pokud jste se inspirovali, tak nás neváhejte kontaktovat. Potřebné propriety na výrobu keramiky za nejlepší ceny, pořídíte v našem

e-shopu:

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=5

Navíc tak nákupem podpoříte i existenci a rozvoj tohoto webu.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod