Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

SMALTOVÁNÍ 2

MO.

Barvy pálené v elektr. kuchyňské troubě

Máte doma nebo na chalupě staré smaltované nádoby? Dříve se jedlo vařilo a peklo z kameniny a pak jen ze smaltovaného nádobí a tak se určitě něco najde. Dnes jsou tyto věci spíš starožitnosti nebo veteš. Ale i z té se dá udělat originální kousek, který oživí vás domov. Pokud máte rádi staré věcičky jako já určitě doma nějaký hrnec, plecháček nebo konvičku najdete. Nebo si za par korun nějaký kupte v Bazaru či Vetešnictví (do 100,-Kč). Smaltovaný povrch mají už hotový vypálený a vy budete potřebovat jen speciální barvičky, dobrý návrh a kuchyňskou elektrickou troubu. Obyčejné jednobarevné nové nádobí nebo zahradnické konvičky a kyblíčky koupíte také v Hobby Marketech nebo Domácích potřebách.

Když se na našem výtvarném trhu začali objevovat barvy na textil, hedvábí, keramiku nebo sklo , byly mezi nimi i barvy na kovový podklad tzv. smalty za studena. Ale nezískaly si takovou oblibu jako ostatní barvy / na hedvábí, na sklo, na porcelán/ a momentálně je pro malý zájem prodejci neobjednávají a nemají je v běžné nabídce výtvarných potřeb. V kapitole o smaltu páleném v pecích jsou blíže rozvedeny vlastnosti smaltu. Teď je pro nás důležité pouze to, že smalt je mimo jiné drcené sklo, které po vypálení vytvoří na kovovém podkladu hladký sklovitý povrch. Stejný jako mají i porcelánové výrobky s glazurou na povrchu. Proto si na naši práci „půjčíme“ barvy na porcelán.

Na trh dodává tyto barvy několik firem, vyberte si ty které vám budou vyhovovat. Nechejte si ukázat vzorník a popsat, jak se které firmy liší ve fixaci, míchání a ředění barev. Pak už stačí vybrat jen odstíny, které se vám líbí. Barvy jsou většinou v lahvičkách o obsahu 45 ml s cenou do 100,- Kč. Proto je dobré mít před koupí alespoň jednoduchý výtvarný návrh. Některé barvy se dají vzájemně míchat do nových odstínů. Na zvýraznění obrázků a některých detailů slouží konturovací barva, kterou se maluje přímo z tuby s aplikátorem. Máte na výběr černou, bílou, měděnou nebo stříbrnou. Kupte si i příslušné ředidlo na čištění štětců a případných chyb.

Vyberte, nakupte a vyzkoušejte si všechny vlastnosti barev, s jejich možnostmi a využitelnými technikami na kousku plechu, který chcete používat nebo na víčku plechovky od zeleniny nebo zvířecího žrádla. Vytvořte si tak svůj vzorník barev a technik.

Barvy musíte dokonale rozmíchat – protřepat . Malované místo dobře očistit a případně odmastit, aby došlo k dokonalému přilnutí a stálosti barvy. S technikami nanášení barev a možností dekorů se seznámíte na dalších stránkách v projektech využívajících tento způsob „smaltování“. Důležité je každou práci po 24 hodinách po dokonalém zaschnutí barvy v elektrické kuchyňské troubě při 150°C zafixovat pečením po dobu 35 minut. Takto namalované nádobí pak můžete používat a umývat v myčce na nádobí a váš originální dekor vše vydrží.

Nachystejte si čistý pracovní stůl a všechny pomůcky k práci a vypracujte si výtvarný návrh. Budete potřebovat již zmíněné barvy a kontury na porcelán + ředidlo, různé štětce – tlusté na větší plochy, malé štětečky v počtu stejném jako máte barvy. Nemusíte se pak zdržovat a špinit ruce čištěním štětců během práce. Dále budete potřebovat papírové utěrky na utírání přebytečné barvy ze štětců a ze špičky aplikátoru kontury, nůžky na plech i obyčejné nůžky, kleštičky a drátky , papír a tužku na výtvarné návrhy a šablony a na šperky různé plíšky. Na menší šperky si kupte v elektroprodejně zemnící měděnou pásku. Je široká 1,5 cm a většinou okolo 2O cm dlouhá a dá se stříhat i obyčejnými nůžkami a ostré hrany lze zabrousit i starým kovovým a nepoužívaným pilníčkem na nehty. Cena se pohybuje do 20,- Kč. Na drobné dekorativní předměty vám postačí i kalíšek od čajové svíčky, ale musíte počítat s jeho měkkostí, ztrácí lehce tvar.

Na větší výrobky budete potřebovat měděný, mosazný nebo pozinkovaný plech např. z prodejny Ferona nebo zkuste zpracovat prázdnou a čistou plechovku od paštiky, zeleniny nebo zvířecího žrádla. Ale musíte si koupit konzervu s rovného plechu a ne vroubkovaného, Na ten dost těžko maluje. Ale hlavně si pořiďte již nasmaltované jednobarevné nádoby, kterým se teď pokusíme vdechnout punc originality.
Vše pro pálení pořídíte v našem e-shopu: http://www.artkeramika.cz/index.php?node=3 .

MOnika Jankůj Výtvarná dílna MATILDA

Keramika*drátování MO Z knihy SMALTOVANÉ ŠPERKY, OZDOBY A DEKORACE http://knihy.cpress.cz/Hobby/Book.asp?ID=1311
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod