Sklář a výtvarník KAREL SOBOTka

historie výroby a zpracování skla na ®eleznobrodsku sahá do poloviny 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začala rozšiřovat domácí výroba a zpracování drobných skleněných výrobků. A proto se ®elezný Brod představuje v nejrůznějších propagačních materiálech jako město skla. Ze ®elezného Brodu pochází také Karel Sobotka, sklář a výtvarník.

Výrobou skla se zabývá přes třicet let. Nejdříve jako zaměstnanec podniku ®BS ®elezný Brod, kde pod vedením Víti Petra působil do roku 1989. Vyráběl skleněné figurky a pohyboval se v prostředí na rozhraní mezi řemeslem a opravdovým kumštem. V roce 1990 se rozhodl zkusit zúročit své zkušenosti a zejména také zkusit svobodně rozhodovat o výsledku své práce jako samostatný živnostník. Snaha uspět a poctivě vytvářet figurky tak, aby každá měla své kouzlo a svůj půvab, se vyplatila.

Miniaturní zvířátka mají nejen kouzlo, ale také precizní provedení, ať se vyrábějí několik hodin, nebo napřímo před očima diváků na výstavách. Rybky proplouvající mořskými rostlinami, slabounké nosy lišek, tanečnice, všechny figurky v pohybu, vše foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, vše ruční práce. Kromě této své práce – radosti je pan Sobotka členem hospodářské komory ČR a členem Cechu sklářských a bižuterních výrobců Jablonecka.

Byla mu také propůjčena chráněná známka Český výrobek a známka Regionální produkt Český ráj. Sklář Karel Sobotka se snaží své krásné zbytečnosti tvořit pro radost sobě i ostatním. Sám říká: „Velký zájem lidí a hlavně dětské oči, které mě sledují u práce, mě utvrzují v tom, že v této práci mám pokračovat.”

Karel Sobotka těpeře 64, 468 22 železný Brod tel.: 606 127 236 e-mail: sobotka.figurky@seznam.cz www.sklenene-foukane-figurky.cz

Související informace od silisu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1440-keramicky-casopis.html
Je zveřejněno se souhlasem vydavatele Sillikátového svazu.http://www.silis.cz/cz/uvod/
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod