Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Šedesátiny neničte kýčem.- keramický dárek

Dost často se v poslední době setkáváme s užitím převážně užitkové keramiky – hrnčířiny v dárkové kategorii.

Kromě dárků na přání, jako je vybavení domácnosti či zahrady na „míru“ se dělají na přání i dárky na památku. Nebo i dárky na poslední chvíli.

Ovšem vždy se to dá pojmout jako výzva. A tak i člověku, který nemá přemíru vkusu, se dá navrhnout zajímavé řešení. Někdy je důvodem spíše neznalost možností a tvoření jen na základě nahlédnutí na řemeslo. Ovšem keramika skýtá nepřebernou škálu možností, kombinací a ingrediencí.

Rozhodně neznamená, že když je trh zasycen nějakým druhem zboží, že se jedná o zboží vysoké kvality. Řekl bych, že spíše naopak. O zboží nízkých nákladů, takže i ceny. ( Ale ani ta mnohdy s kvalitou nekoresponduje) Takže bych se více přikláněl k pořízení něčeho méně otřelého a okoukaného, ovšem nápaditého a technologicky vyváženého. Vždy je potřeba zhodnotit a porovnat. Použít rozum, ale i intuici. Je to stejné, jako když kupujete auto, počítač či dům. Pravda, keramika většinu těchto komodit svou životností mnohdy předčí, avšak může rychleji podléhat náladě i módě. Nebo v lepším případě může být i nadčasově věčná. ( Jako třebas staré čínské čajové nádoby)

Ono co pořídíme pro sebe, ale i to, co darujeme, nás možná představí mnohem lépe, než v jakém jezdíme autě.

A tak při tomto filosofickém přemítání a antropologickém pohledu na lidské potřeby, jsem si dovolil, ostatně jako většinou, zase jednu zakázku přepracovat po svém. Aspoň tak mám možnost udělat opět něco úplně po svém. Tedy skoro. No ono k tomu vlastně i samo zadání svádělo, neboť Subaru nikdy nebude vyrábět stejný věci jako Indický Tata, byť naopak se možná jisté snahy dočkáme.

Prostě nedělám a ani nehodlám konkurovat průmyslu a sériovce. Také nevěřím v úplnou zdravotní nezávadnost fotokeramiky, nebo obtisků. Stejně tak moc nepovažuji za hrnčířskou praxi používání glazur za studena. Možná sice pro někoho líbivé barvičky, ale zajisté jiný obor. Hrnčířství a malířství mají obojí svá pravidla i tajemství. Ale opravdu každý ta svá. A ty vám neosvětlí ani jeden novinový článek, ani pokoutný stánkový prodejce, ale jen někdo, kdo se s takovým oborem blíže seznámil.

Takže onu nádhernou a inspirativní předlohu se zadáním: Dárek k šedesátinám, pro pána. Plastický nalepený čtyřlístek. Přesněji nalepené čtyřlístky by měly tvořit číslici 60 a doplněnou slovy natozeniny či nejlepší . A to vše ve veselých a světlých barvách vypadlo z dílny v mém podání v takovéto podobě.

Tak jak se tak na ty obrázky koukám s odstupem, chápu proč ode mne nebere zboží Ikea a ani jiný gigantický odběratel. Ovšem radost z každého zákazníka, který spokojeně odchází a opět se vrací pro uspokojení svých estetických citů je mnohem cennější. A vzhledem k tomu, že jich každým rokem přibývá, tak i onen radostný pocit ze správného směřování, se zvětšuje. Vím, že materiální hodnoty nejsou to nejdůležitější, ale na druhou stranu patří k životu. Navíc kvalita materiálních statků nás může ochránit před zavalením v kvantitě zbytečností a zapomnění nad správnou cestou a hodnotami bytí.

Prostředí ve kterém žijeme a především regenerujeme, nám předává určitou energii. A ta pozitivní a hodnotná, znamená zdraví. Myslím, že není moc cennějších věcí, než naše spokojenost a naše zdraví.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod