Šarže keramiky a jejich značení

Význam tohoto slova mi ve spojení s keramikou moc nešel na mysl. Ovšem to není důležité, hlavní je to, že se to týká každého keramika.

Nebojte, nebudeme si rozdělovat hodnosti jako v armádě, ale budeme se značit.

Aby jsme si nemysleli, že máme málo starostí s atesty, závadností atp. Nehledě na to, že zájem o odbyt a s tím spojené radosti jsou také čímdál snazší a umíme v tom snadněji chodit. Tak bylo nachystáno naším milovaným společenstvem chlebodárců, další spestření naší zábavy. Tím bych se nerad dotknul zapálených pracovníků a nějak znevážil jejich busines. Jen bych chtěl pochválit pomoc a usnadnění podmínek drobného živnostníka na trhu. Ať už samotného výrobce, či jeho drobného partnera....prodejce.

Každý kus musí být označen šarží. Co že to je? To je něco, podle čeho se bude dát dohledat z čeho, jaké várky materiálu, jaké serie výpalu a jakého časového období byl výrobek zhotoven.

Hlavně kvůli čistotě a nezávadnosti trhu. Aby se dalo veškeré závadné zboží z trhu šmahem odstranit a také snáze informovat spotřebitele, co si nemá kupovat. No možná by se toho dalo marketingově pěkně zneužít. Ale to opravdu prý není účelem.

A jestli je to pomoc státu drobnému výrobci, to nekomentuju. Nejspíš je to další krok, jak zlomit vaz i posledním z ohroženého druhu.

U keramiků se to neprojevuje zatím tak hekticky, ale co jsem si všimnul za posledních 5 let, tak u prodejců výtvarné keramiky se jedná už spíš na zápis do červené knihy ohrožených druhů. A nějak mám pocit, že tento krok zlepšení stavu nepomůže.

Ale abych jen neplácal, tak se pokusím nastínit o co de.Na každém výrobku musí nesmazatelně a neoddělitelně být uvedeno kdy, z čeho a jak. To vše by mělo ladit i se skladovou dokumentací.

Jestli tvoříte originály a každý kus jinak, tak budete mít spousty šarží a atestů. Také spousty zábavy při ladění podkladů s regionálními názory úředníků. Ono totiž neexistuje nařízení či mustr, jak to provést. Předloha není a tak je povolena uzda fantazii stejně, jak byla se značením výrobků ve spojitosti se shodou, senzorikou a užitím pro styk s potravinami. Ale je na zvážení úředníka, jestli mu Vaše interpretace bude dostačovat. Při tvorbě originálů ovšem nezbude, než vyrýt a navěky vypálit. Toto nařízení je v platnosti už celý rok a od konce roku zkončí pomyslné hájení drobných výrobců a může nastat nepatrná nepříjemnost v narušení tvůrčího poklidu. Jo a nezapomeňte, že k šarži ještě stále platí označení dle nařízení parlamentu a rady EU. Na to ovšem můžete i nadále používat polepky.

Pokud máte větší zkušenost s vyřešením této záležitosti, tak by bylo příjemné porovnat řešení, včetně zkušeností s případným kontrolním orgánem.

Nebo že bychom to řešili čárovým kódem vypáleným do střepu?
No ale značení má své opodstatněné výhody. Hlavně když děláme vzorky. Jenže to zajímá nás a ne kontrolu. A kontrola není od toho aby důvěřovala, ale prověřovala.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod