Sagar hrou - mufle naruby. No a jak začít?

No a jak začít?

Pokud se nechcete účastnit některých dobrých, již pořádaných workshopú, jako provozuje třeba keramické sdružení Doupě, tak pozvat pár známých a workshop zkusit sami. Buď úplně sami a nebo pozvat nějakého keramika, či se pozvat k němu.

Ať už se rozhodnete nádobu vytočit či vymodelovat, neměli byste zapomenout na zámek. Jedná se o něco jako je na zeláku. Tam se sice leje voda, čož by samozřejmě v peci moc nepomohlo, ovšem k částečnému uzamčení prostoru se dá použít alternativních materiálú. Osobně jsem používal hliníkový zásyp. Pro jepší utěsnění se dá oxid hlinitý smíchat s kaolinem a takto vytvořenou hmotou víko přilepit. Takovýto materiál se po výpalu snadno odstraní. V případě připečení glazury, se dá mnohem snadněji i odbrousit.

Takový sagar se dá vyrobit i jako dóza. Takže i tvorba samotného prostředku, múže být uměleckou tvúrčí výzvou. Dá se vyrobit přesně jen na požadovaný předmět. Múže být ovšem i na předmětú více, či na celou pec. To pak už je ale sagar veliký, zvaný mufle.

Protože chceme využít sagaru k výrobě předmětú, jejichž specifikem je co možná přírodně zajímavý povrch, pokusím se přiblížit jednu z alternativ této tvorby. Múže jich být přehršle, prostě co autor, to další styl, další variace. Dají se tak pálit popelové glazury, solné, sodné glazury a spousta dalších i výparových technologií.

Zvolil jsem něco jako pálení v pilinách a jiných organických materiálech. Na rozdíl od pálení v jámě či barelu, se při užití sagaru dá snadno dosáhnout, ale především určit minimálně alespoň konečná teplota výpalu. V tomto případě lze totiž sagar vypálit i v elektrické peci, spolu s ostatním, běžně vyráběným zbožím.

1. Na dno nasypeme lože z pilin.
2. Do něj usadíme nádobu.
3. Obsypeme vybraným materiálem, jako třeba skořápkama od ořechǔ
4. Múžeme udělat silnější vrstvu, aby vytvořila lože pro další předmět.
5. Múžeme přidat i další složky. ( čaj, šlupky, skalici, oxidy...)
6. Vložíme další předmět.
7. Obsypeme třeba pilinama.
8. Dosypeme až po vrch. Opět múžeme přidat všelijaký materiál.
9. Zaklopíme víkem.
10. Zámek vyplníme a utěsníme.
11. Vložíme do pece a vypálíme.
12. Po vychladnutí vyčistíme zámek a sejmeme víko.
13. Vyjmeme a očistíme díla. Snad se i radujeme :-) a prodáme :-) http://www.artkeramika.cz/index.php?id=62
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod