Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Sádrový model oválu

Hlavni forma Sádrový model oválu vložime do horni části pomocné formy. Vše naizolujeme, ohradime a zalijeme sádrou. Po vyhřáti sejmeme pomocnou formu a do základny odlité prvni poloviny hlavni formy vyřežeme zámky. Chceme-li se řezáni zámků vyhnout, nalepime jejich modely před zalitim na pomocnou formu. Připravime modely nalévacich otvorů, které přilepime na nožku modelu oválu. Naizolujeme, ohradime a přelijeme druhou polovinu hlavni formy. Po zatuhnuti sádry odstranime ohrádku a za měkka tuto část formy nahrubo vytvarujeme. Po vyhřáti sádry doformujeme obě poloviny (obr. 176)
a na bok hlavni formy vyryjeme údaje o výrobku. Formu rozebereme a model opatrně vyjmeme. Odděleni modelu od hlavni formy bývá někdy obtižné. Tuto práci si můžeme usnadnit tim, že celek ponořime do čisté vody a model snimáme pod vodou. Máme-li podminky, můžeme se pokusit sejmout model i pomoci stlačeného vzduchu. Hlavni formu začistime, ponecháme vyschnout a natřeme šelakem. Před našelakovánim je vhodné odlit z hlavni formy několik výrobků, abychom se přesvědčili, zda výrobek nebo forma nepotřebuji dodatečnou úpravu. U rozměrnějšich oválových mis, kde rozteč nožky v podélné ose je značná, podepirá zrcadlo výrobku tzv. kontranožka. Tvar kontranožky se řidi velikosti a tvarem výrobku (obr. 177)
. Kontranožka může být součásti sádrového modelu, nebo - a to častěji - se přilévá pomoci zvláštni jednodilné formičky na střep odlitý z porcelánové hmoty a ležici ještě na spodni části provozni formy (obr. 178)
. Výška kontranožky je o 1 až 2 mm menši než výška nožky, aby při páleni hotového výrobku nedošlo k promáčknuti kontranožky do zrcadla oválu.
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod