SÁDROVE KOPIE

Prostorové předměty - klihová forma

Klihová forma slouži ke zhotovováni kopii různých dekorativnich předmětů či prvků (figurka, reliéf, detaily pro štukatérskou výzdobu apod.). Původni model může být z různého materiálu (hlina, kov, sklo, sádra, dřevo, keramika). Klihová forma umožňuje reprodukci i velmi členitých výrobků.

Postup práce

Model postavime na rovnou podložku a obkreslime jeho půdorys. Na model naneseme stejnoměrnou vrstvu plastické hliny o potřebné sile (podle velikosti výrobku - minimálně 1 cm). Z téže hmoty vytvarujeme na hliněném obalu dva zámky; jeden k podložce, druhý kolmo přes celý obal (obr. 187)
. Zámky jsou protikónické . Klihová vrstva bude vypadat jako hliněný obal. Zámky zabraňuji jejimu posunuti nebo vypadnuti. Do svislého zámku zapichujeme řadu tenkých plišků tak, aby na sebe navazovaly (podobně jako u slepé formy). Plišky naizolujeme olejem a na hliněný obal naneseme sádrovou vrstvu, jejiž tloušťka odpovidá výšce vystupujicich plišků. Po ztvrdnuti sádry opět obkreslime půdorys sádrového pláště na podložku. Nožem uvolnime obě poloviny pláště a sejmeme je z modelu, ze kterého odstranime hliněný obal. Model pečlivě očistime a naizolujeme roztokem stearinu v petroleji. Obě zaschlé poloviny sádrového pláště natřeme uvnitř šelakem a napustime roztokem stearinu. V mistě, kde budeme nalévat klihovou směs (většinou nejvyšši bod modelu), vyřežeme do obou polovin nalévaci otvor. Do styčných ploch obou polovin vyškrábeme odvzdušňovaci žlábky .

Model postavime na označené misto na podložku, sádrový plášť svážeme motouzem a spáry zalepime hlinou nebo sádrou a umistime ho na obkreslený půdorys.

Mezitim ve vodni lázni rozehřiváme klih nebo želatinu. Obě látky necháme přes noc nabobtnat ve vlažné vodě v poměru 4 dily želatiny na 1 dil vody. Poměr 2 : 1 dává po vychladnuti vysoce elastickou hmotu. Někdy se k těmto látkám přidává malý dil glycerinu (na 1 litr hmoty 50 ml glycerinu), který udržuje klihovou formu déle pružnou. Klihová směs se nesmi vařit a před odlévánim musi mit medovitou konzistenci. Teplota směsi musi být co nejnižši (asi 40oC). Za této teploty se netvoři ve směsi vzduchové bublinky a klihová forma se po ztuhnuti méně smršťuje. Teplotu zkoušime prstem (45oC sneseme ještě bez pocitu páleni). Aby směs při styku s chladným modelem rychle netuhla, je výhodné ho předehřát.

Připravená hmota se nalévá otvorem do pláště, přičemž se odspodu postupně ucpávaji odvzdušňovaci otvory. Chladnutim směsi v nalévacim otvoru ubývá a musi se neustále dolévat.

Druhý den sejmeme jeden dil sádrového pláště a podle druhé poloviny ostrým tenkým nožem rozdělime klihovou vrstvu na dvě části. Sejmeme druhou polovinu pláště i klihové vrstvy. Vnitřek pláště natřený šelakem a k němu přiléhajici povrch klihové části vypudrujeme klouzkem a vložime do sebe. Plochy řezu a vnitřek klihové části vytřeme roztokem kamence ve vodě, tak dojde ke zpevněni povrchu. Práškovitou usazeninu, která vznikne po zaschnuti (asi za dvě hodiny), štětcem odstranime a vnitřek klihové formy lehce naizolujeme roztokem stearinu. Všechny dily pečlivě sesadime, sádrový plášť svážeme motouzem a formu postavime obráceně na stůl. Do takto připravené formy pomalu lijeme sádru. Dbáme na to, aby se uvnitř netvořily vzduchové bublinky (při zaléváni formou otáčime). Přebytečnou sádru po zatuhnuti srovnáme cidlinou. Když sádra zcela ztuhne (dřive, než začne hřát), sejmeme sádrový plášť a opatrně z odlitku odloupneme klihovou vrstvu. Kdybychom nechali sádrový odlitek ve formě vyhřát, vznikajici teplo by klihovou formu naleptalo - znehodnotilo.

Když ukončime odléváni sádrových kopii, rozřežeme klihovou vrstvu na malé kousky, které necháme uschnout. Tento klih lze opět použit při výrobě nové formy.

Je třeba uvést, že použiti klihu je v dnešni době, kdy je k dispozici řada kvalitnich elastických umělých hmot (viz kapitola o materiálech), postupem spiše archaickým, ale např. z hlediska ekonomického stále použitelným.
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod