Rozmnožovaci zařizeni ze sádry a sirografitu

Protože před každým nalitim sádry do rozmnožovaciho zařizeni je nutné ho naimpregnovat, docházi k jeho mechanickému odiráni, což se projevuje zvláště u reliéfnich tvarů, figurek, drobnějšich detailů apod. Proto se tyto jemné části rozmnožovacich zařizeni zpravidla odlévaji ze sirografitu. Je to hmota podstatně tvrdši a odolnějši proti otěru než nafermežovaná sádra. 66/ Odliti kroužků rozmnožovaciho zařizeni 1 hlavni forma 2 klinek 3 dva půlkulaté zámky 4 půlkulatý výřez 5 nastaveni hlavni formy hlinou 6 kroužek rozmnožovaciho zařizeni 67/ Řez rozmnožovacim zařizenim 1 hlavni část 2 klinek 3 kroužek Postup výroby je stejný až ke kroužku rozmnožovaciho zařizeni včetně. Část formy, která bude zalita sirografitem, se naizolujeme a ohradime hlinou. Hliněná ohrádka sleduje hranu hlavni formy a rozšiřuje se kónicky směrem nahoru. Připrava hmoty a zacházeni s ni jsou popsány v kapitole o materiálech. Po vychladnuti sirografitu odstranime hliněnou ohrádku, odlitek opatrně vyjmeme, očistime spolu s formou vlhkou houbou a přesně vložime zpět. Po připadném přeizolováni celek ohradime a zalijeme sádrou. Tim ziskáme hlavni dil rozmnožovaciho zařizeni. Kónické rozšiřeni hliněné ohrádky způsobi spojeni sirografitového odlitku se sádrovým hlavnim dilem. U rozměrnějšich odlitků se někdy pro lepši spojeni se sádrou zalévaji do sirografitu různé drátěné přichytky (obr. 68).
U objemnějšich části, kde spotřeba sirografitové hmoty by byla zbytečně vysoká, se postupuje dvojim způsobem. Do hlavni formy uložime jádro z plastické hliny tak, aby mezi nim a formou zůstala mezera ve velikosti budouciho odlitku. Jádro upevnime nad formu pomoci drátu. Do prostoru mezi hmotu a formou naléváme sirografit (obr. 69).

Po naliti roztavené hmoty se na stěnách formy vytvoři dostatečně silná vrstva sirografitu. Zbytek sirografitu opatrně vylijeme do tavici nádoby. Plochy, přes které poteče sirografit, předem naizolujeme mastným mýdlem, abychom ztvrdlou hmotu z formy snadno odloupli. Při této práci je nutné zachovat maximálni opatrnost, aby modelář nebyl polit taveninou. Hotové zařizeni opět nafermežujeme. Po vsáknuti posledniho nátěru vlhkou houbou dokonale setřeme ze sirografitu zbytky fermeže a zařizeni necháme vyschnout. Do rozmnožovaciho zařizeni vyrobeného ze sádry (popř. v kombinaci se sirografitem) lze při správném zacházeni odlit bez změny kvality asi 100 kusů sádrových forem.

68/ Odliti hlavni části rozmnožovaciho zařizeni ze sirografitové hmoty 1 sirografit 2 přichytky z drátu 3 sádra 69/ Vylehčeni sirografitového odlitku 1 hlavni forma 2 drátěná konstrukce 3 plastická hlina

V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod