Rozmnožovaci zařizeni ze sádry

Polovinu hlavni formy naimpregnujeme, položime na stůl a všechny otvory, kterými by se sádra mohla dostat do formy, utěsnime hlinou. Před čelni plochu hlavni formy postavime ve vzdálenosti asi 3-5 cm (podle velikosti formy) prkénko. U obou bočnich stran je nutné zhotovit ohrádku z plátků hliny. Do ohrádky nalijeme sádru (obr. 65). Po jejim zatuhnuti ohrádku odstranime a sádru vytvarujeme v jakési pokračováni hlavni formy (klinek rozmnožovaciho zařizeni). Formu obrátime a do klinku vyřizneme půlkulatý výřez, jehož hrana sleduje hranu nalévaciho otvoru hlavni formy. Po obou stranách výřezu vyhloubime po jednom kulatém zámku.
Obrácenou formu i s klinkem naimpregnujeme a ve vzdálenosti 3-5 cm ohradime prkénky. Hlavni formu nastavime po obvodu válečkem měkké hliny asi o 1 cm do výšky a zalijeme sádrou. Tim vznikne kroužek rozmnožovaciho zařizeni (obr. 66).
Po odstraněni hliněného válečku zkosime nožem vzniklou plošku tak, aby sledovala hranu hlavni formy a kónicky se rozšiřovala směrem nahoru. Všechny tři dily naimpregnujeme, ohradime a zalijeme sádrou do výšky asi 5 cm. Tak vznikne hlavni dil rozmnožovaciho zařizeni. Po vyhřáti sádry hotový dil rozebereme, vyjmeme hlavni formu, strhneme nožem vnějši hrany a za vlhka napustime rozmnožovaci zařizeni několika nátěry fermeži. Obdobným způsobem zhotovime ostatni části rozmnožovaciho zařizeni (obr. 67). Do prostoru po hlavni formě se po vysušeni nalévá sádra a tak vznikaji dily provoznich forem. V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod