Rozmnožovaci zařizeni podšálku

Rozmnožovaci zařizeni

Kolem modelu postavime ohrádku a přelijeme sádrový odlitek, který bude tvořit spodni část rozmnožovaciho zařizeni. Do horni části odlitku protočime mělkou plošku, kam zapišeme údaje o výrobku, tj. tvar, datum a jméno modeláře (obr. 143)
. Stočeni plochy, na které bude později tento dil ležet, je nutné věnovat náležitou péči. Je třeba předejit tzv. házeni rozmnožovaciho zařizeni, a tim i provoznich forem, které by byly pro točeni výrobků nepoužitelné. Odlitou spodni část zařizeni sejmeme z modelu, vycentrujeme a přilepime hlinou na rovnou hlavu kruhu. Na jiném kruhu mezitim odlijeme vrchni část rozmnožovaciho zařizeni (kapnu). V modelárně bývá k dispozici několik rozmnožovacich zařizeni na kapny (moka podšálky, ostatni velikosti podšálků, dezertni a jidelni taliře, kulaté misy , kompotky) (obr. 144)
. Přislušné zařizeni vybereme buď podle druhu výrobku, nebo podle průměru d (obr. 145)
, který musi být shodný s průměrem d (obr. 141). Vycentrujeme ho na rovné hlavě kruhu. Po naizolováni a ohrazeni usadime sirografitovou zátku, která vytvoři nalévaci otvor, a nalijeme sádru. Odlitou kapnu po vyhřáti sejmeme a usadime do zámku spodni části rozmnožovaciho zařizeni. Zámek vytočime stejným způsobem jako zámek pro kroužek na rozmnožovacim zařizeni šálku. Druhý typ formy na ploché zboži je tzv. forma s krkem. Rozmnožovaci zařizeni na tuto formu je znázorněno na obr.
147 a 148
. U většich sérii se použivaji epoxidová rozmnožovaci zařizeni. Jejich kapny bývaji kovové s vlitou epoxidovou vrstvou. Nalévaci otvory kapen se řeši různými způsoby. Nejrozšiřenějšim je kónický (obr. 146)
a protikónický nalévaci otvor s epoxidovým trychtýřkem (obr. 149)
. Ten se po zatuhnuti nalité sádry vytrhne i se sádrovým nálitkem. U hotového zřizeni stočime vnějši hrany, obě části natřeme fermeži a vysušime. Při sušeni musi obě části ležet na sobě, aby se zabránilo připadnému pokřiveni rozmnožovaciho zařizeni (obr. 146).
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod