Rozdělení plynových lamp

Tento článek je zpracován dle materiálu plynáren čr.(katalog 1985) Rozdělení plynových lamp
Plynové lampy a svítidla se podle vzniku plynového světla rozdělují na plamenné lampy, které využívají svítivosti plynového plamene a na lampy se žárovými punčoškami, u nichž je zdrojem světla záření vláken punčošek.
a) Plamenné lampy


V současné době jsou plamenné lampy pro svůj malý světelný výkon využívány pouze výjimečně např. pro osvětlení interiérů, kde mají za úkol vytvořit intimní atmosféru, případně pro osvětlení zahrad a prostranství při slavnostních příležitostech, případně jako světelné pochodně (sochy, věčné ohně), jako slavnostní ohně při vrcholných sportovních akcích (olympijské hry), nebo jako řecké ohně v krematoriích.
Sousoší L.Šalouna ?Práce a věda? - areál Pražské plynárenské, a. s. v Michli
b) Lampy se žárovými punčoškami
Lampy se žárovými punčoškami jsou v současné době nejrozšířenějším typem plynových lamp. Světelný výkon punčoškových lamp je v porovnání s plamennými lampami podstatně vyšší. Lampy se žárovými punčoškami se používají především pro veřejné osvětlení ulic a prostranství. Jako zdroj světelné energie je převážně využíván nízkotlaký zemní plyn.
V současné době vyvinuly firmy, zabývající se výrobou žárových punčošek specielní materiály, které po vypálení získají keramickou strukturu a dosahují vysoké svítivosti i při nižších teplotách vláken punčošky. To umožňuje při spalování zemního plynu dosažení vyšších světelných výkonů.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod