Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Řemeslo čtyř živlů...kniha

Pozoruhodnou publikaci „z oboru“ vydala na podzim kutnohorská Galerie F. Jeneweina pod titulem Řemeslo čtyř živlů. Autorka Alena Pospíšilová v ní mapuje pětisetletou (1400 - 1900) historii kutnohorského hrnčířství, a to způsobem velice poutavým a přijatelným jak pro laiky, tak pro zasvěcené.
Práce to byla zjevně téměř detektivní - autorka pátrá, shromažďuje fakta z různých zdrojů, spojuje a dává do souvislostí.

Její poznatky a závěry jsou nadmíru zajímavé, překvapivé, a to i rozsahem popisovaných témat:

postavení hrnčířů ve společnosti, technologie, konkurence i propojení s jinými obory, organizace cechů, formy prodeje, export/import (zde pouze ve významu meziměstském), osudy konkrétních hrnčířů ap. - to vše v příslušném historickém kontextu. Jak autorka sama přiznává, některé pasáže se jí z důvodu nedostatku informací nepodařilo „dotáhnout“ či plně objasnit a tak mnohé úsudky a závěry zůstávají pouhými doměnkami.

To ale nic neubírá na kvalitě knihy, která svým významem patrně bezpečně „přežije“. Dlouho však asi nepřežije svým nákladem (pouhých 1000 výtisků).

Zájemcům o historii oboru se proto nedoporučuje otálet - hniha je k dostání (bohužel, jen) v Kutné Hoře (kutnohorská knihkupectví a Galerie F. Jeneweina) a v Kolíně (Knihkupectví U Kašků - náměstí). Případný výlet do magické Kutné Hory je pak možno spojit s návštěvou nové galerie středočeského kraje (www.gask.cz), která má svou plochou i dramaturgií (údajně) světové parametry.

Tomáš Sajvera - Kutnohorsko

http://www.tsajvera-keramika.cz
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod