Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Redukční červená v elektrické peci.

Redukční červená v elektrické peci.

I v případě, že vlastníme jen elektrickou pec, nemusíme se ochuzovat o spoustu zábavy. Samozřejmě, že pro obživovou produkci, by byl níže popsaný způsob tvorby dosti sebedestruktivní, ovšem pro navození chvilky radosti z vybočení rutinního stereotypu, docela zábavný.

Mám na mysli opět hrátky se sagarem. No a když už si máme hrát, tak ať to stojí za to. Nic neodfláknout. Popustit uzdu fantazii a nestrachovat se o výsledek. Už jen tato myšlenka je pro spoustu zarputilců, jistě dosti hříšná, avšak osvobozující. Tedy k věci.

Z plátů odolnější hmoty http://www.artkeramika.cz/index.php?akce=show&shop_id=257&node=7 si vytvoříme nádobu, sagar. Nesmíme zapomenout na víko. Není od věci vytvořit zámek či drážku, která nám umožní lepší uzavření nádoby. Nádoba nemusí být striktně účelová, po vypálení ji buď můžeme opětovně použít, nebo se může pojmout jako samostatný prvek tvorby a ona sagarovitost se prostě jen využije k momentálnímu účelu.

Dalším krokem je naplnění sagaru. Klasicky dno vysypeme hoblinama. Na takovéto lože položíme podšálky. Abychom docílili redukční zabarvení a přitom výrobky vypálili na vysokou teplotu, je potřeba přidat nějaký ten barvící element.
Já použil trošku karbonátu mědi a kobaltu na jedné straně.
U druhého podšálku jsem polil hobliny roztokem z modré skalice. To proto, aby nebyla reakce tak ostrá.
Pak jsem nasypal další vrstvu smrkových hoblin
a na ni položil nachystané hrníčky. Jednalo se o porcelánové hrnky na které byly namalovány ornamenty měděnou metalfritou. ( Něco jako oxid mědi ) Na rozdíl od podšálků, tyto hrnky už byly vypáleny.
Pak jsem vše dosypal hoblinama.

Vše jsem přiklopil víkem a drážku zasypal hliníkem.

A dal pálit. Výpal byl na 1250°C a hodinovou výdrž.
Po výpalu byly patrny v hliníku kráterky po odfukování atmosféry ze sagaru.

Po otevření sagaru
byly vidět stojící hrnky, na první pohled netknuty a neokouřeny. No bodejť při takovým žáru. Ovšem po vytažení byly vidět do červena zbarvené čmáranice na hrncích
a barevně zapečený podšálky

Takže hrátky v elektrické peci http://www.artkeramika.cz/index.php?node=3 dopadly přece jen redukčně a aji červeně. No a navíc ze sagaru je docela použitelná dóza.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod