Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Reakce na Poměr ceny a výkonu, aneb nalezení jehly v keramické dílně.

Věci, které by mně opravdu chyběly při mé práci.

K tomuto článku mne inspiroval pan Michal. Napadlo mne totiž: „co zkusit, aby jsme se my keramici podělili o to, jaké nástroje máme v oblibě a proč? Třeba inspirujeme jeden druhého nebo také i výrobce“.

Tak začnu, třeba se ostatní také přidají a možná se navzájem inspirujeme a obohatíme o pohledy do našich dílen.

Já jsem vždy vybrala jednu činnost a představila dva své oblíbené nástroje, jeden koupený a jeden vyrobený za jiným účelem, než jako nástroj keramický.

Své výrobky často domodelovávám a spojování dvou částí v koženém stavu je pro mě běžnou činností, tento proces musím mít tedy „vychytaný“, abych předešla krakům způsobeným nesprávným spojením.

Mám dva oblíbené nástroje pro tento účel:

1. Čepílek se zoubky. Používám jej k narušení plochy před nanesením břečky. Velmi mi vyhovuje tvar zoubků a jejich hloubka, povrch hlíny totiž tak pouze narušují a nezasahují příliš hluboko jako ty různé drátové štětečky.

:

:

2. Skvělý nástroj, kterým jsem nadšena dodneška, na nanášení břečky jsem okoukala u keramika pana Svačiny – kartáček na zuby – vyzkoušejte a uvidíte proč.

Jak při domodelovávání, tak při točení používám někdy čepílky.

1. Tuto malou ledvinku mám v dřevěné a „gumové“ verzi – svým tvarem umožňují variaci použití, skvěle sedí do ruky a gumová ledvinka slouží i při čištění jako stěrka.

:

:

2. Opravdovou klasiku keramiků – telefonní kartu používám ve všech možných variacích bez úpravy karty i s úpravami za účelem vytvoření různých druhů šablonek.

:

Nože při točení téměř nepoužívám, ale při domodelování velmi často.

1. Je tenký skalpel a jiný tvar skalpelu se mi nikdy neosvědčil (můj přítel Petr zas naopak používá standardní malý skalpel a tento můj typ nemá rád)

2. Je starý kuchyňský nůž, který se osvědčil nejen pro řezání, ale i začišťování hran a dekorace.

:

Pádla a špachtle.

1. Velké točené talíře potřebují řádně utemované dno a toto pádlo se mi v této činnosti velmi osvědčilo, jelikož na rozdíl od různých železných čepílků více temuje a méně má tendenci odebírat hlínu.

2. Na temování dna a na tisíc jiných věcí, počínaje sundáváním z kruhu, přes začišťování, zdobení až po podebírání podložek (máme je už opoužívané a tak pod ně dávám trochu šlikru, aby lépe na kruhu seděly).

:

Často používám jako nástroj cokoliv co mi padne do oka, často si také to co mi do oka padlo (ať už se jedná o nástroje vyrobené pro keramiky nebo jakékoliv jiné věci) upravuji a to opakovaně – některé dřívka, špachtle, pravítka, karty, dřevěné nástroje tedy postupně mění tvar, zmenšují se až nakonec zmizí.

Jo ještě, tohle těmi nástroji dělám.

:

:

:

Přidá se někdo?

S přáním dobrého ohně

Miroslava Randová

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod