Příprava keramické glazury

Nechci působit neslušně a ani povýšeně, ale opravdu nelze odpovídat na jednotlivé dotazy osobně každému zvlášť. Mnohokrát bylo řečeno a nejspíš jistě ještě bude, že řemeslo je třeba studovat. Jedno už jakou cestou, ale jistě nestačí přečíst návod a je to.

A pokud se to náhodou jedenkráte povede, tak podruhé už to vyjít nemusí.

Pokud nestačí naťuknout, je třeba se nechat vést. K tomu web nestačí a je třeba navštívit nějaký kurz, nebo si zaplatit průvodce a učitele třeba s ve formě zkušeného keramika. Ovšem pro samostudium a posun, je web zajisté vítanou pomůckou. V historii článků naleznete spoustu informací a v reakcích na ně i spoustu zajímavých a důležitých postřehů. Navíc reakcí na článek ,se vždy dostane opět do popředí zájmu a dané téma se dá doplnit nebo oprášit. Také na daný problém a otázku může aktuálně zareagovat mnohem více hlav.

Jednak se tak dostane otázce mnohem větší kontroly a také se možná vyvrátí některé mýty.

Nikdo nevíme vše a tak bych se nebál ptát na cokoliv. Pravda dávat dokola otázku, která se už probírala a ani ji nerozvinout, to už je jiný problém. To už není o tom nevědět, ale nehledat.

Takže se vrátím k té přípravě glazury.

V prodejním materiálu se dočtete že suspenzi, většinou práškovou musíte rozpustit ve vodě. Dobře rozmíchat a aplikovat nejlépe na přežahnutý střep a vypálit na danou teplotu.

Tím prodejce rozhodně nelže a v podstatě podává přesné informace. Pravda, pro člověka začínajícího a teorií netknutého, informace značně nedostačující.

Je dobré připomenout, že úplná sranda to není. Pokud budete hodně prášit a často, avšak bez respirátoru, můžete se obeznámit s termínem silikóza. Pokud glazura je označena jako dráždivá, ne -li nebezpečná, můžete si navodit leccos.

Pro samotnou aplikaci, bez ohledu na zdraví, ale s důrazem na výsledek je důležitá hustota. Samotné změření hustoměrem je pouze jednou hodnotou. Tu ovlivňují mnohé další faktory. Hustotou...slinutím střepu či jeho teplotou počínaje a například rychlostí aplikování konče. A spoustou faktorů, co jsou mezi těmito hodnotami. Ty se nejlépe zjišťují praxí , opakováním a zkoušením.

Lze to říci i tak, že když dva dělají totéž ( i se stejným materiálním zázemím),není to vždy totéž.

Dovolil bych si tedy pro začátek doporučit, vypálení zkoušek. Při nich bych jistojistě nešetřil. Použil bych materiály, které chci použít a všechny navzájem otestoval, jak se spolu snáší a začal bych si všímat výsledných rozdílů. Pro kvalitní finální výrobek je těch zkoušek zapotřebí více. Úspěšnost se nejspíš zvýší s počtem pokusů a důslednosti výsledných analýz.

Také je dobré počítat s tím, že i tvar hraje svou roli. Nejinak je to s povrchem.

No a jestli glazura leží, plave a nebo visí...teče dolů, tak o tom by mohla být i kniha.

Tak tady jsou vidět glazury z našeho e-shopu na horní hranici teplot výpalu a vypálené na bílé hmotě witgert č. 11.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod