Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Přeroste-li vám filadendron aneb sestavovaná keramická nádoba

Autor:Petr Jurnicek

Přeroste-li vám filadendron, je na čase vyrobit big květník.

Na výrobu květniku 70 na 70 cm potřebujeme zhruba padesát kilo kameninového jílu s různou frakcí ostřiva. Je- li ostřivo dvou nebo jen jedné velikosti, přestává dle mého názoru, plnit svoji technologickou funkci. Tzn. samonosnost a odolnost proti praskání.

Hlínu si připravíme spíše měkkou, abychom se tolik nenadřeli. Stejně tak nestředíme třeba patnáct kilo naráz, ale nastředíme si bezpečně a pohodlně jednu pětikilovku na druhou.

Z těchto patnácti kilo měkké hlíny utočíme mísu, když mírně zatuhne, nalepíme na její okraj pásek igelitu tak, aby pokryl okraj cca 2 cm zevnitř i z venku. Je to dost zásadní pro napojení další hmoty.

Pak jdeme tiše spát a počkáme, jestli vám mísa do rána povyroste jako v našem případě, nebo ne.

Pakliže se zázrak nekoná, naválíme válec opět měkčí dobře propracované hmoty a líznem šlikrem okraj mísy který jsme zbavili igelitového pásku.

Válec hlíny položíme na okraj tak, aby bylo všude stejně hlíny, což se nikdy nepovede , takže budeme muset okraj nádoby později oříznout. Obzvlášť věnujeme pozornost místu, kde se válec spojuje. Ten je k potížím velmi náchylný.

Jak stočit válec s mísou a následně z válce vytáhnout deset patnáct cm stěny si zkuste sami, protože se to těžko verbálně popisuje, nicméně jednu radu rychlého šípa bych dal: nejprve nádobu jakoby zužovat, teprve později ji nebojácně rozšířit, hodí to pěkných pár centimetrů stěny, která bude navíc tenká tak, že ji netřeba později obtáčet.

Práce je to pěkná, obzvláště vhodná do letních exteriérů. Já jsem se takto bavil během léta, vždy dvacet minut ráno a dvacet minut večer, zatímco jsem se věnoval stavebním pracem, nádoba nádherně odeschla a dala se zrealizovat za nějakých pět nadtočení.

Když má panáček krátké ručičky,vezme si štokrdlátko.

http://www.artkeramika.cz/index.php?akce=show&shop_id=73&node=5

V momentě, kdy považujeme nádobu za hotovou, ji nezapomeneme napodepsat a narazítkovat, aby se vědělo, že je naše a není sirotek.

Veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest, a proto necháme nádobí pěkně proschnout a odestát, nikdá to neuškodilo. Vůbec nejlepší je to nechat vymrznout.

Veškeré zboží namáčím a polévám, v tomto případě jsem udělal výjimku a květníky jsem nastříkal pistolí, shodou okolností byl střep přežahlý, ale v jednožáru bych neviděl problém. Zajímavé je, že skvrny na shinu se jaksi přizpůsobyly velokosti květníků. Byly prostě větší, než normálně. Možná to bylo tím štříkáním. Protože bych rád i nadále nádoby tohoto typu pokoušel, plánuju postavit kopací kruh a vyrábět tyhle věci na něm.

Mám totiž o ty svoje Shimpa strach, když je na nich padesát kilo a víc. Myslím, že na tohle nejsou stavěný.

Určitě dbejte na to, aby kruh, na kterém hodláte tyto nadměrné nádoby vyrábět, byl perfektně vodorovný.

Mnoho úspěchů ve vašich keramických experimentech přeje P.J.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod