Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Praskliny, pukliny až spáry.

To, že v keramice ovlivňuje výsledné dílo mnoho faktorů, jsme už mnohokrát diskutovali. Nejspíš ale ještě i mnohokrát budeme. Ono se totiž velmi těžko určuje, který ten faktor, kdy nejvíce ovlivnit. Či jak do souhry faktorů nejúčinněji zasáhnout.

Dnes bych tedy navrhl diskusi o jevu značně nepříjemném. O praskání. Je velmi pravděpodobné, že velkou roli hraje voda. Ovšem ne roli jedinou. Jaký tedy zvolit postup?

Praskliny jsou ve většině oborů, jevem nežádoucím. Pokud tedy nejste lezcem a ona strukturální porucha, nejlépe vertikálního směru, ve vás nejspíš vzbuzuje ty negativnější pocity.

Tedy zpět ke keramice. Proč ony pukliny vznikají ? Nejčastější příčinou je nestejnoměrné schnutí . Rozdílné rozložení vody způsobuje různé napětí, které může vést až k prasknutí. Další možností je nedostatečná soudržnost hmoty. No a další možnosti snad přidá někdo další......

Jak tomu zabránit?

No způsobů je spousta, ovšem teorie a praxe je někdy věc totálně rozdílná.

Náchylnější bývají zpravidla široké předměty, jako jsou talíře. Proto se už sušení takových předmětů, musí věnovat dostatečná péče. Obecně se dá říct, sušit pomalu a stejnoměrně. Ale co to znamená a jak toho docílit?

Jedna z možností je sušení na sádrové podložce. Ovšem pozor, pokud sádra hodně navlhne, může být tato vbarianta kontraproduktivní. Tedy po počátečním nasušení je lepší objekt předělat na jinou podložku.

Pro stejnoměrnost sušení se volí někdy i použití sušících boxů. Uzavření nádob v prostoru bez vzduchu. Popřípadě ve vlhkém prostředí, kde schnutí probíhá velmi pozvolna. Možností je i přikrytí pod igelitem, ale musíme dbát na to, aby vysrážená voda neudělala více škody, než užitku. Někdy pomůže odvětrat a opět přikrýt. Jindy se zas může zvolit vzdušná podložka. Takovou mohou být drátěné , dřevěné či jiné rošty. Jiným řešením je neustálé posouvání předmětu, třeba otáčení. Pro některé kusy je dostačující postavení do polohy, kdy nejrychleji schnou krytická místa. Hrnky se například párují a pak převracejí.

Dá se použít i mechanický proces. Vložení savého materiálu, třeba novin či nějaké plsti. Pro některé nádoby se používá i zavěšení rozsvícené žárovky, která ono kritické místo vysušuje. Na materiál, který snese větší nápor, se dá použít horkovzdušná pistole, nebo ještě lépe plynový hořák.

Jenže, někdy ani toto všechno nepomůže. Co pak? Dá se narušit povrch a zaretušovat. Nevím o žádném prostředku, který by takovéto pukliny dovolil opravit. Malé se naruší octem a někdy zcelí tlakem. Jenže tato metoda je otravná a navíc úspěšnost tak 50/50.

Samozřejmě, že hodně se dá ovlivnit samotným točením. Je potřeba temovat dno. Při náchylnějších materiálech i několikrát. Ovšem pokud nezabere ani toto, tak nevím. Nejlepší bude asi změnit materiál.

Kvalitní hmoty můžete zakoupit v našem e-shopu:

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=7

No co by jste radili s takovou hmotou dělat?

Jak se objeví takováto trhlinka, znamená to, že něco je špatně.
Můžeme ji zkusit zaretušovat, Někdy vznikne na bublině, ta se pak docela zachrání, ovšem jinak je to do značné míry hmotou a tak je někdy lepší rezignovat a hmotu vyměnit.
Pokud je puklina větší, je potřeba intenzivněji tlačit a retušovat. Dát přednost kvalitě, před estetikou? No někdy raději ano. Boj s větrnými mlýny, není vždy jen quichotovskou zábavou.
U větších věcí, třebas džbánů, to přinejmenším na....!!! Jednak spousta práce vniveč a výsledek v nedohlednu. Taková hmota člověku nepřináší radost, ale navozuje zoufalství.
Pokud se pukliny projeví až po přežahu, tak je dokonáno. Takový materiál se už nedá recyklovat. Maximálně použít jako dekoraci, nebo jako stavební suť :-(

U táců se tento jev vyskytuje ještě častěji. Někdo to raději vzdá a netrápí se. Ovšem utíkat není řešení. Hledání a lazení tvaru i otopové křivky je velmi důležité. Opravdové skvosty jen těžko vznikají tam, kde nejsou zkušenosti a řemeslné znalosti. Je sice úžasné mít invenci, nápady, ale pokud není fortel, není úspěch celý.
Ovšem i vzduchová bublina umí nadělat pěknou paseku. Navíc v kombinaci s rychlým nárůstem přežahu je dokonáno.
Některé praskliny se objeví až po přežahu. Proto dbejte na co nejpomalejší nárůst teploty.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod