Pracovni výkres oválné misy

Hotovou formu necháme vyschnout, natřeme ji šelakem, naizolujeme, ohradime a zalijeme sádrou. Po vyhřáti celek rozebereme, odlitek přečistime a necháme dokonale vysušit. Pak ho ohradime a ohrádku zaplnime lici hmotou, která vytvoři střep výrobku. Když vznikne požadovaná sila střepu, hmotu z ohrádky vypustime a odstranime střep z celé základni desky a z boku desky pomocné (zámku). Střep ponechaný na hlavni části vytvarujeme špachtli do klinovitého tvaru (směrem k okraji výrobku se bude mirně zužovat; obr. 173).
Nakonec na dno odlitku přimodelujeme nožku. Zde je možné postupovat technologii taženi profilu, kdy vytvořime rovný profil (model nožky) a na něj vyrobime jednoduchou jednodilnou formičku. Nožku odlijeme z lici hmoty, v kožovitém stavu ji stočime do požadovaného tvaru a ke dnu oválu lehkým tlakem přilepime. Přesněji zhotovime podle výkresu oválnou pomocnou destičku s polodrážkou v okraji. Destičku přesně umistime na odlitek oválu a do polodrážky namačkáme plastickou hmotu, tim vytvořime nožku výrobku (obr. 174).
Při práci s hmotou (tvarováni střepu či nožky) zakrýváme části, na kterých momentálně nepracujeme, vlhkou tkaninou, jinak střep zaschne a v důsledku smrštěni může popraskat. Části nezakryté střepem natřeme šelakem, naizolujeme, celek ohradime a zalijeme horni část pomocné formy sádrou. Po vyhřáti obě poloviny oddělime od sebe, model vytvořený z lici hmoty odstranime a formu dokonale vyčistime. Pečlivě zkontrolujeme, zda forma v mistě nožky neni nikde protikónická; to by později znemožnilo vyjmuti sádrového modelu. Provedeme potřebné opravy a po vysušeni formu natřeme šelakem. Z takto připravené formy odlijeme sádrový model. Poloviny formy položime na stůl a funkčni plochy pečlivě naizolujeme. Rozmicháme sádru, ve které nesměji být hrudky (připadně přelijeme přes sito), a micháme tak dlouho, až začne mirně houstnout. Nyni urychleně rozlijeme sádru po obou polovinách rozevřené formy a připadně ji promicháme a stejnoměrně rozprostřeme štětcem. Poté horni polovinu překlopime na spodni část (předem si označime vzájemnou polohu obou dilů výraznou ryskou z boku formy) a silně ji přitlačime, až veškerá přebytečná sádra unikne vodorovnou spárou. Zatižime a odlitek necháme ve formě vytvrdnout. Do spáry vložime nůž a horni dil formy odpáčime nebo odklepneme. Sádrový model většinou zůstane v tomto dilu, odkud jej nejlépe pomoci tlakového vzduchu opatrně uvolnime. Pokud nemáme k dispozici kompresor, pokusime se model z formy vyklepat pomoci špaliku a kladivka. V připadě, že se při tomto postupu lisováni sádrového střepu vyskytnou problémy, můžeme do vrchniho dilu vyřezat otvory, kterými přebytečná sádra a připadné vzduchové bubliny uniknou. Z otvorů však musime včas pečlivě odstranit měkkou sádru až do úrovně podedni modelu (obr. 175).
Vyjmutý model necháme nasát vodou a sádrou zalepime připadné vzduchové bublinky. Okraj i nožku oválu srovnáme na karborundové brusné desce, model přečistime, necháme vyschnout a natřeme šelakem.
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod