Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Použití kordieritových pecních plátů pro výpal keramiky

Návod pro používání kordieritových desek v pecích

Každý, kdo něco činí, tak s přibývající zkušeností zjišťuje, že jedním z nejcennějších faktorů ovlivňujících jeho konání, jsou informace. Ty Vám keramický portál http://www.artkeramika.cz/ zdarma přináší. Neustále se snažíme informace zhodnocovat, sdílet a také transformovat do našeho servisu, který Vám může usnadnit vybavení Vaší keramické dílny či studia.

Zničení či poškození kordieritových desek v pecích může mít mnoho příčin.

Neviditelné poškození kordieritových desek, způsobené transportem nebo špatným uskladněním u dodavatele, je možné zjistit poklepáním na kordieritovou desku. Nicméně, tento postup je nutné dodržet ještě před prvním vypalováním.

Reklamace na poškození kordieritových desek (způsobené dodavatelem nebo špatným transportem) po uskutečněném vypálení, nemohou být již uznány.

Nejčastěji dochází k poškození SIC – desek jejich špatným užíváním ve vypalovací peci.

Zde uvádíme nejčastější příčiny:

a) Před prvním vypalováním nejsou kordieritové desky, po nanesení ochranné vrstvy, dostatečně suché. Ochranná vrstva se na kordieritové desky nanáší pouze z jedné strany a jen na plochu, na kterou budou kladeny výrobky a nechá se zaschnout asi jeden den. Ještě než proběhne první vypálení se samostatně vysuší pec a kordieritové desky, čímž se eliminuje vlhkost a napětí materiálu použitého na výrobu pece. První vypálení slouží k vysušení desek a oxidaci spirál u nové pece a musí proběhnout bez zatížení kordieritových desek materiálem či jinými komponenty. Kordieritové desky musí být odděleny válečky a nesmí ležet plochou na sobě. Toto vysušení se provádí přibližně 60-100ºC za hodinu na 600 ºC a následně SKIP (nejrychlejší ohřev) na teplotu 800 °C ( u nové pece) nebo na teplotu která bude později nejvíce používána.

b) Při přežahu (také nazýváno tvrdé či syrové vypalování) se na kordieritové desky nakládají ještě vlhké výrobky nebo jsou vlhké i kordieritové desky.

c) Vzdálenost mezi kordieritovými deskami je příliš nízká.

d) Na kordieritové desce leží velká plocha výrobku.

e) Jednotlivé podpěry pro kordieritové desky nestojí přesně jeden na druhém.

f) Rozložení podpěr není naaranžováno jako 3 bodové. (mimochodem, toto rozložení je doporučeno přímo od výrobce těchto desek).

g) Doba nahřívání nebo doba chládnutí je příliš krátká-rychlá, což způsobuje velký teplotní rozdíl od okraje do středu desky, obzvláště, když jsou vypalovány velkoplošné díly.

h) Pec je v průběhu chladnutí otevřena příliš brzy (dveře nebo víko nebo vzduchový ventil).

ch) Vypalovací teplota je vyšší než maximální teplota pro kordieritové desky.

i) Výrobky jsou příliš těžké pro kordieritové desky.

Desky pro všechny typy pecí můžete objednat skrze web ARTkeramika.cz. Například:

http://www.artkeramika.cz/index.php?akce=show&shop_id=1095&node=3

V mnohých článcích tu zveřejněných naleznete snad veškeré potřebné informace, co k vybavení keramických dílen a studií potřebujete. A pokud ne , tak Váš dotaz pod článkem v diskusi bude pro nás dalším krokem ku najití odpovědi a vylepšení servisu pro všechny tvůrce. Děkujeme, že jste s námi.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod