Porcelánové korále TRIO

Autor: Monika Jankůj, foto: redakce golema

Potřeby:

porcelánová hlína PN (Pávek) slámka, nožík, stojánek z kanthalového drátu, bílá glazura AS 185, platina na porcelán, štětec, plechovka s pilinami, včelí vosk, hadřík, provázek,

Z bílé porcelánové hlíny vymodelujeme větší množství korálků o průměru asi 2, 5 cm. Slámkou uděláme do každého korálku otvor.

Po mírném zavadnutí hlíny otvory začistíme. Lehce seřízneme okolí dírky na rovnou plošku. Po vyschnutí hlíny korálky vypálíme na přežah na 800 °C.

Korálky rozdělíme na třetiny. Jednu třetinu vypálíme v pilinách. Do plechovky nasypeme vrstvu pilin, na ni korálky a na ně zase piliny.

Mezi piliny vložíme kusy zmuchlaných novin, postříkáme podpalovačem a zapálíme. Poté plechovku uzavřeme a necháme korálky zakouřit bez přístupu vzduchu.

Korálky necháme v uzavřené plechovce do zchladnutí. Poté je vyjmeme, umyjeme a pomocí hadříku naneseme včelí vosk.

Druhou a třetí třetinu korálků natřeme bílou glazurou a vypálíme v keramické peci na 1300 °C umístěné na speciálním stojánku.

Po výpalu necháme jednu třetinu bílou a druhou natřeme platinou. Platinu nanášíme štětcem v rovnoměrné vrstvě.

Pálíme opět na stojánku. Pozor, při výpalu glazovaných i platinových korálků se jednotlivé kusy nesmějí dotýkat. Platinu pálíme na 700 °C.

K výpalu platiny lze použít i smaltovací pec. Máme tedy bílé glazované korálky, černé zakouřené a stříbrné platinové, stačí vytvořit náhrdelník.

Nápad je z nultého čísla nového časopisu Creative ŠPERK, ve kterém najdete 20 projektů na výrobu originálních šperků krok za krokem, rozhovory se zajímavými tvůrci, novinky v materiálech, tipy a triky pro vaši vlastní výrobu, pozvánky na kurzy a mnohem víc. Předplatné lze objednat na:

http://www.tvorivyamos.cz/


...
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod