Pomozte porozumět černé RAKU keramice

Zdravíme...Přátelé pomozte…..
hledáme překladatele ze staré japonštiny, ale napřed trocha historie.

Před několika lety se skupina keramiků začala zajímat o původ dnes velmi rozšířené keramické techniky - Amerického raku. Stopy neomylně zamířily do Země vycházejícího slunce. Ze dvou základních technologických linií starého japonského raku (červené a černé) jsme zahájili výzkum tzv. Kuro raku - černého raku. Pro doplnění a rozvoj samostatné domácí práce byly uspořádány tři specializované odborné semináře zaměřené na řešení mnoha technologických a estetických otázek. Semináře měly formu veřejných experimentů, takže zároveň sloužily k propagaci a popularizaci této jedinečné tradice. Při samotném výzkumu jsme se vydali cestou krajní autenticity, tzn. že se snažíme maximálně a výhradně využívat všech dostupných informací o původní technologii. Neustále však narážíme na informační vakuum, což dále umocňuje těžko překonatelná jazyková bariéra. Díky usilovné práci se podařilo objevit a zakoupit originál knihy z roku 1736 "Tajemství černého a červeného raku". Později jsme v tokijské knihovně narazili i na přepis téhož dřevorytu z roku 1895.

V knize podvědomě cítíme silný potenciál, nicméně jej nelze využít díky neschopnosti ji přečíst. Od rodilých mluvčích víme, že je text nesrozumitelný i pro dnešního Japonce a přečte jej pouze specialista na starou japonštinu. Obsah příručky je zásadní pro náš další rozvoj, ale zároveň si nechceme nic z toho přisvojovat. Hledáme tedy někoho, kdo by pomohl s překladem do angličtiny s tím, že bychom pak knihu vydali trojjazyčně - vedle anglického a českého překladu bychom přetiskli i nádherné původní dřevoryty.

Toto je vlastně jen jeden z mnoha kroků, který bychom chtěli zrealizovat. Na tento, ale i mnoho dalších projektů bychom chtěli založit skupinu nadšených příznivců, co by rádi trávili nějaký svůj čas kolem keramiky. Pomohli keramiku zviditelnit a zpřístupnit všem zájemcům. Přiučili se od kolegů a naopak se podělili o znalosti své.

Netřeba se ničeho obávat. Každý obor a každá znalost se hodí. Vlastně se hodí každá další přiložená ruka k dílu.

I přesto, že takováto výzva ve Vás může navodit pocity nepříjemné minulosti, nebojte se.

Stavíme na pevných základech a vše se snažíme transparentně doložit.

Ostatně o většině kroků co jsme učinili se můžete dočíst na webu ARTkeramiky.

Snad i dále bude tento web pomáhat v již započaté cestě….

I pouhá zmínka o tomto dění nás posouvá dále.

Děkujeme za vaši energii.

Za tým Černoraku všichni stávající členové…….

Více:

http://www.artkeramika.cz/cernoraku

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Helena Škrlová
10. 07. 2017 15:53:30

Zdravím. Dotazy odeslány do Japonska známým. Tak držme palce a jak říká kamarád keramik Václav Kugler - " ať Vám to pálí"

Tomas Macek
10. 07. 2017 16:10:00

Super skvělé, díky a Václav má jistě hned lepší spaní na dovolený :-)

Václav Kugler
26. 07. 2017 17:04:12

Krásné obrázky! škoda že jsem s váma nemohl být. Spaní jsem měl dobrý :D

ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod