Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Poděkování za Černoraku 2016

Tak a je za námi další a krapet větší krok.

Po loňské úspěšné premiéře Černoraku 2015 na Doupěti jsme učinili posun na naší společné objevné výpravě pod názvem Černoraku.

Díky iniciativě a pomoci Vladimíra Groha a Yasuio Nishida se nám připomněla stará japonská keramická technika, která je v okolní části planety krapet opomíjena.

Jelikož jsme většinou z podstaty zapálení tvůrci, nebylo potřeba mnoho k rozhodnutí, že alespoň chvilkami je potřeba opustit materiální okovy tohoto světa a ponořit se do hloubky keramického bádání.

Náhoda či osud tomu přál a sešlo se pár podobně naladěných lidí, což je samo o sobě dobrým předpokladem k úspěchu.

Takže bych touto cestou rád poděkoval hlavnímu tahounovi celého počinu. Ten se dokázal oprostit od úskalí okolního světa natolik, že přípravě letošního ročníku našeho studia obětoval 4 měsíce intenzivních příprav. Díky Petru Tomsovi máme nejen 2 skvěle připravené keramické pece vycházející z několika set let starých tradic, ale i originální japonský návod na tento druh pálení keramiky z 16 století, jenž můžete na současné výstavě stále ještě spatřit!

A to není vše. Celou akci provázelo tělesné cvičení při obsluze měchu, který poháněl jednu z oněch pecí.

Dokonalost přípravy byla vidět i na spoustě náhradních dílů, jako kdybychom měli akci provozovat někde mimo civilizaci. A to i včetně veškerého strojního vybavení.

Neméně velký dík patří i Jirkovi Svačinovi a jeho rodině. Nedovedete si představit to nasazení při několikaměsíční práci na úklidu a přípravě celého prostoru, který nás po dobu 5 dní hostil.

Vznikla nejen kvalitní přípravna glazovacích podmínek, ale i prostoru pro výpal a především dokonalý výstavní prostor do kterého vás tímto opakovaně zvu.

Postaráno o nás bylo úplně jako u té nejpečlivější maminečky.

Nemohu opomenout poděkovat i Viktorovi Goliášovi, díky jehož nedocenitelným znalostem a ochotě pomoci nejen radou, ale i celou osobou ke zdárnému výsledku celého počinu.

I jeho několikaměsíční příprava na sestavování receptur je pro každého keramika úplným vysněným rájem.

Velmi rád bych tu ocenil i celou skupinu experimentátorů, kteří po celou dobu akce tvrdě a úžasně synchronizovaně pracovali. To obdivuhodné nasazení připomínalo ten nejskvěleji vyladěný nástroj.

Každý se chopil svého úkolu s naprostou samozřejmostí a profesionálním nadhledem posouval celý tým k dalším vzrušujícím výsledkům.

Díky tomu se nám podařilo dosáhnout mnohých zjištění o kterých ještě možná padne nějaké to slovo.

A za to všechno si ještě slušně zaplatili.

Také bych rád poděkoval platícím návštěvníkům, kteří nás takto nejen symbolicky podpořili, ale mnozí se i do práce na černoraku zapojili. Pravda jednalo se opět především o kamarády, kteří s námi už něco absolvovali.

Jiní zase vydrželi čekat dlouhou dobu, jako šelma na kořist, aby si mohli misku koupit a vypálit.

Čekali skoro celý den i přes nejistý a nepotvrzený příslib.

Bylo vidět, že vysněný úlovek má pro někoho opravdu nedozírnou cenu.

Rád bych poděkoval i ostatním příchozím, kteří jen prošli a vyjádřili nám podporu.

Velmi oceňuji i fakt, že někteří návštěvníci se zapojili do akce Kyslík za Spaliny.

Koupí stromku za symbolickou cenu a jeho následné zasazení alespoň symbolicky nahradí znečištění přírody kterého jsme se dopustili vypuštěnými zplodinami při této akci.

A nakonec samozřejmě také všem čtyřnohým přátelům, co nám dělali společnost .

Děkuji, že jste vydrželi a přišli i přes zdánlivou nepřízeň počasí.

Bylo opravdu krásně.......

Děkuji, že jsem mohl být součástí tohoto společenství, jehož spojení je mnohem kvalitnější, než všechny oficiální organizace.

tomas

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Vladimir Groh
13. 04. 2016 11:46:25

Vypada to skvele ! Napiste o tom clanek do New Ceramics ! Moc blahoprejeme !
Vladimir @ Yasuyo

Tomáš Macek
13. 04. 2016 13:41:00

Díky moc, musíme ještě zpracovat výsledky. Postupně vytvořit společně nějaké výstupy a pak se musí někdo znalý řeči ujmout tohoto úkolu.
t

JP Pankova
14. 04. 2016 19:34:12

Myslim, ze na clanek by vyslo i samotne popsani metodiky, jakou jsme zvolili - vybirani mineralu, vybirani hliny, konstrukce peci, proces. A vyhodnoceni vzorku by mohl byt samostatny dil. Jako jeden clanek by to bylo hodne dlouhe.

Viktor
18. 04. 2016 22:16:14

Právě jsem napsal do "New ceramics" pro instrukce pro autory :-)

Viktor
19. 04. 2016 12:17:14

Nebo do obojího :-)

Jiří Svačina
12. 04. 2016 09:19:30

Díky všem jsme v přípravách na nic podstatného nezapoměli, a tak se v realizaci nikde nezadrhli....starým brněnským hantecem.....a z mých ...... na zodolňování osobností.......dyž se chce všecko de..... cestu prorazíme.......A tak až na to počasí, že vše klapalo je zásluha všech.....i té dámy s bábovkou a štrůdlem co byl tak dobrý.....Díky moc všem, všem......a ...... jedeme dál.....

MOnika Jankuj
12. 04. 2016 05:30:38

..bylo to kouzlení na nejvyšší úrovni .... máte můj největší obdiv .. všichni .. ikdyž jsem opravdu jen proletěla a nakoukla .... uff.. fakt paráda ...

Viktor
12. 04. 2016 01:27:39

Bylo to opravdu super!

Připojuji se také k poděkování všem tahounům i zúčastněným. Příprava i průběh na vysoké úrovni; výsledky nemají v našich končinách obdoby!!!
Dopadlo to lépe než jsme mohli ve skrytu duše doufat.
Myslím že některé vypálené kusy snesou i nejpřísnější hodnocení podle konceptu Senjo Rikyu a japonec by nepoznal že nejsou od nich :-)
Doufám že jsem se úkolů vedení laboratoře zhostil ke spokojenosti. Některé vyvinuté glazurní kompozice byly i dle mého názoru pěkné a spolehlivé.
Na tuto povedenou akci budu dlouho vzpomínat :-)

Viktor

Tomáš Macek
12. 04. 2016 07:52:00

Akci jsem si opravdu užil a děkuju opravdu všem i těm co jen proletěli, ono to strašně potěší, ještě jsem zapomněl poděkovat za buchty a další dárky.
Co se týká srovnání s japonci, tak máme ještě hodně co dohánět a je před námi spousta práce. Ale za to co jsme odvedli se rozhodně nemusíme stydět.
Jinak Viktore díky i za ty barevnější vložky, strašně tomu pomohly.
Takže další výzva na obzoru :-)

… všechny příspěvky
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod