Oživujeme společenství Doupěte.

Aneb ve dvou se to lépe táhne.

Po nějakém čase jsme znovu našli chuť a sílu se spojit a zkusit postavit na nohu společenství, nebo moderně řečeno platformu, pro českou keramiku. Na svém vlastním příkladu bych rád ukázal proč. Snad i vás inspiruje, a pokud budete mít chuť rozšířit svou pomocí činnost Doupěte, budeme rádi.

Je skvělé, když si člověk dokáže pomoci sám. Když za sebou vidí své vlastní výsledky. Je potřeba si projít jistý díl cesty, aby si uvědomil, aby pochopil… Ovšem nikdy sám nedojdu dál, než co mi vlastní síly a schopnosti dovolí.

Staří keramici mi říkávali, že by do každé pece měl být dán nějaký nový vzorek. Aby mé řemeslo nestagnovalo. Bohužel při honu za mamonem jsem to často neudělal. I přesto jsem udělal pár stovek testů. Jenže jsem na to potřeboval několik tisíc výpalů a několik desítek let.

To se v dnešní době nenosí. Navíc kolik desítek let má člověk ještě před sebou, aby se něčemu mohl přiučit? Ve společenství je to jinak. Vše se násobí. Tým dokáže za pár dní udělat násobně více práce a tedy i dosáhnout mnohonásobně pestřejší palety výsledků.

I proto jsme s přáteli provedli pár akcí, které to demonstrují. Nejmarkantnější je Černoraku.

Jako jednotlivec bych na takových výsledcích, co jsme v týmu dokázali za 3 roky, pracoval desetiletí. A nejspíše bych to nikdy nedotáhl ani na nynější metu. Neřku-li na mety, kam se nám to společně snad ještě podaří poposunout.

A to je jen jedna z mnoha aktivit, co takové společenství umožňuje. Máme tu testy glazur, testy pecí, výpaly ve sdílených pecích, výpaly v experimentálních pecích, či pálení objektů v jednorázových pecích. Ale ani tím to nekončí, je tu sdílení řemeslných návyků, obnovování tradic či sestavování materiálů. Ovšem možnosti jdou ještě dále - je tu spolupráce s výzkumem, s archeology, nebo naopak s moderními obory.

Od všeho máme kapku za sebou. A o vše se rádi podělíme a společně to poposuneme dále. Můžeme pokračovat v započatém, ale i přidat další. Pokud nás bude hodně, budeme mít i hodně síly. Nejedná se o pouhou keramiku jako výrobu, ale i vše okolo. O trhy, výstavy, mediální propagaci, vše co potřebuje řemeslo jako celek a co české keramické klice zatím chybí.

O tom co máme za sebou, jsme informovali průběžně nejen na webu ARTkeramika.cz. O tom co, tlačíme před sebou, se budeme radit i s Vámi, pokud se přidáte. 23. 8. u Brna pořádáme zasedání obnoveného Doupěte a budeme formulovat cíle keramické platformy, kterou chceme vytvořit, volit nové členy do rad Doupě, z. s.

Že nemáte rádi spolky? Já jsem dělal samostatně přes 20 let. Udělal jsem spoustu práce a neměl se špatně. Ale skončil jsem, neb jsem si připadal jak stroj. Svoboda a tvůrčí potenciál přebil hon za ziskem. Teprve spoluprací s kolegy jsem dostal nový impuls a keramika mne začala opět více zajímat. Ale především znovu i bavit.

Jenže to co nás baví a zajímá je nad rámec možností jednotlivce. Je to i nad soukromé možnosti malé skupinky lidí, která funguje na dobré slovo. Abychom mohli posunout náš zájem na vyšší úroveň, potřebujeme spoustu dalších odborníků. Bud se k nám přidají, nebo je musíme zaplatit.

A pokud je máme koupit, musíme na to získat prostředky a finance. Stejně jak je financováno školství, průmysl, věda či vzdělání. Staří keramici začínají být nedostatkovým zbožím. Tradiční dílny, které tu fungovaly po generace, se systému podařilo až na pár výjimek zničit. To, co se nepodařilo minulým režimům, se daří dokonat dnešním systémům.

Je tedy na nás, co jsme v produktivní fázi života, abychom s tím něco udělali. Se školstvím se nedá už od věku nad 26 let moc spolupracovat. A do 26 let se nedá stihnout nasbírat moc zkušeností, pokud vám rovnou nezničí dětství.

Takže pokud máte pocit, že tyto myšlenky a postoje nejsou úplně mimo realitu a pokud byste se s nimi chtěli nějak ztotožnit, zkuste se přidat. Nyní jsme se rozhodli to vzít z gruntu a část dobrých věcí nenechat umřít. Nebo naopak - vzkřísit je z popela…

Připravili jsme konkrétní návrhy a prostor pro realizaci. Přidejte se k nám a přijeďte do Brna na konci srpna. Napište nám nebo zavolejte a my vám vše vysvětlíme.

(černoraku 2017)

( sdílená pec na Toulcově dvoře)

( Výstava z novoročního přenesení ohně)

( stavba pece a přednáška v Kohoutově)

( vzorky glazur z Tomsova kurzu)

( experimentální měření rychlosti  a stylu točení)

*****************************************************************************************

A je jen na Vás jak s tím naložíte. Někdy i sdílení informace, nebo předání správné personě je mocný krok!

A rozhodně je lepší bojovat, než brečet.

Za tým Doupěte

tomas macek

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Helena Škrlová
03. 08. 2017 16:09:10

hlásím se za člena

Petr Toms
03. 08. 2017 19:58:37

Těšíme se na setkání.

Daniel Tarčák
02. 08. 2017 20:27:22

Sa hlásiim za člena! :-)

Tomas Macek
02. 08. 2017 21:20:00

paráda :-)

ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod