Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

OUŠKO, UCHO

Modely

Model ouška

(šálek, hrnek) K práci na modelu ouška odlijeme z kvalitně připravené sádry destičku potřebné sily. Na ni pomoci pauzovaciho papiru přeneseme z pracovniho výkresu tvar ouška. Tvarováni modelu začneme odstraněnim přebytečné části destičky - nejprve zevně tvaru, dále i uvnitř ouška. Při této práci dbáme na to, aby takto vzniklý polotovar měl všechny úhly pravé. Jedině tak je zaručena pozdějši symetričnost modelu. Každý jiný postup by vedl k tomu, že model bude pokřiven do vrtule. Správnost tvaru v průběhu práce ověřujeme přikládánim ouška k pracovnimu výkresu. Jestliže tvar a sila souhlasi, sestrojime ostrou tužkou (zásadně nepouživáme inkoustovou tužku) na všech stěnách osy, které nesmime v průběhu dalši práce setřit (obr. 112).
Na čelni plošky zakreslime jejich budouci tvar a pak lze začit s tvarovánim modelu. Nožem postupně seřezáváme hrany, až obdržime žádaný profil modelu
(obr. 113). Konečné vyhlazeni suchého ouška provedeme pomoci jemného brusného papiru. Připadný reliéf vypracujeme kovovými či dřevěnými špachtlemi teprve po jeho přesném rozkresleni(obr. 114).

Model ucha

(mlékovka, konvice) Předchozi postup lze použit pouze u modelů, jejichž dosedaci (lepici) plochy jsou malé a mohou být tudiž rovné. U většich modelů uch je třeba počitat se zakřivenim lepici plochy, která sleduje tvar těla výrobku. Toto zakřiveni lze ziskat několika způsoby. Odliti sádrové desky na tvar těla. Vytočený model těla natřený šelakem se založi do hliny nebo se podlije sádrou. Na tuto pomocnou desku se postavi ohrádka, do které se nalije sádra. Tim obdržime destičku s požadovaným zakřivenim, obtisknutým podle modelu těla. Z destičky vyřežeme model ucha (obr. 115).

Namodelováni zakřivené plochy

Model ucha se zhotovi stejným způsobem jako u šálku. Rovné lepici plochy nožem narýhujeme a natřeme šelakem. Je také možné model ucha namočit, až přestane přijimat vodu. Pak na tyto plochy naneseme sádru. Když částečně zatuhne, přitiskneme ucho na model těla. Měkká sádra se vyformuje podle tvaru těla modelu. Po ztvrdnuti sádry model ucha doretušujeme a po vysušeni ho natřeme šelakem.

Vybroušenim dosedacich ploch

Model ucha opět vyrobime s rovnými dosedacimi plochami. Na model těla v mistech, kde bude ucho nalepeno, napneme jemný smirkový papir, ucho na něj přiložime a za mirného tlaku vybrousime do dosedacich ploch potřebné zakřiveni.
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod