Očka nejen na přetáčení keramiky.

Jedním z nástrojů o kterém se v klidu dá říct, že je v každé hrnčířské dílně, je očko. Dříve se všechny nástroje vyráběly svépomocí. Lišila se jednak jejich kvalita, ale i účinek. Velkou výhodou bylo, že díky rozdílům v nástrojích byly i přirozeně znatelné rozdíly v provedení výrobků.

Tyto nástroje byly levnější, než koupené, komerčně dostupné. Dnes se nástroje v převážné míře kupují. Ty se někdy upravují, ale to většinou jen pro konkrétní užití. V konečném výsledku je to výhodnější, než nástroj vyrábět od základu.

Pořízení materiálu v malém množství je totiž neekonomické.

Jedním z nejoblíbenějších svépomocných materiálů byly hodinářská pérka. Dalo se vybrat z široké škály tlouštěk i šířek. Konce byly předurčeny pro úzké drážky, stačilo je jen dobře přidělat k držadlu. Tím, že zůstaly bez změny tvaru a nezasahovalo se do nich teplotně, zůstal materiál kvalitně zakalen. Horší to bylo v případě snahy o konkrétní tvar. Hlavně pro ostré hrany. Materiál praskal a tak se musel nahřát, ztvarovat a zchladit. Ovšem už se většinou napodařilo docílit takové tvrdosti a materiál se mnohem rychleji zpotřeboval, vybrousil.

Držadla se vyráběla především ze dřeva. Výhodou tohoto materiálu je kromě snadné opracovatelnosti i to, že plave. V keramice, hlavně při točení a některých druzích dekorace se používá „kalník“. Nádoba s vodou na smáčení rukou a nástrojů. Spousta nástrojů, jako špachtle a čepelky v kalníku během procesu výroby plavou. Jiné se namáčí a někdy v něm zůstanou. Díky dřevěným rukojetím se tak nástroj snadněji najde. Když by se utopil na dně v kalu, hrozí jeho vylití do odkalu a jeho zničení či ztráta.

Pro uchycení existuje spousta způsobů. Zářezy a vlepení, včetně ztažení kovem či odrátováním počínaje, až po snadné omotání páskou. Jak pro dostatečnou pevnost tak i životnost to stačí.

Osobně mě vyhovovalo, že materiál je tenký, tedy ostrý a zároveň pevný. Dnes je v nabídce obrovská spousta nástrojů. Najdou se všelijaké tvary i tloušťky. Stejně tak i různá ostrost , kvalita i provedení. Dokonce jsou i nástroje, které mají vyměnitelnou pracovní část. To jsem použil i svépomocně tak, že do mechanické tužky tzv. „verzatilky“ jsem místo tuhy upnul vlasovou sponku. Osobně ovšem používám raději hodinářská očka, vlásenka mi nějak k srdci nepřirostla. Byť toto řešení bylo opravdu funkční.

České? Hrnčířství obohacují i lidé kteří cestují a přivážejí nástroje a hlavně zkušenosti s jejich užitím. Také internet, který onen pohled zpřístupňuje těm méně protřelým, ale zase třebas kutivějším. Vznikají tak více i méně povedené nástroje. Některé kopie dokonce svou kvalitou předčí originál. Dost často je to ale otázkou vývoje a užití. Profi nástroje jsou zkoušené, upravované a vyvíjené za spolupráce s praktikujícími výtvarníky a řemeslníky. Ta spolupráce mnoha lidí na stejném projektu se projevuje v kvalitě oněch nástrojů. Přesto i v tomto oboru hraje důležitou roli cena. Takže i tu dochází k mnoha kompromisům. Tak i takto vyvinuté nástroje je potřeba někdy vylepšit a upravit pro konkrétní, osobní užití. Takže očka se přibrušují, čepelky vybrušují, třebas pro konkrétní tvar detailů, na baty se dělají rysky pro snadnější rozložení dekorací atd.................

Očka se nepoužívají jen na obtáčení...přetáčení, ale i na vybírání materiálu a další mnohé způsoby formování. Tady se ovšem mnohdy používají očka z drátu....až kulatinky. Ty se pro „soustružení“ materiálu až tak nehodí. Zde dělají někteří chybu. Zvolí si špatný nástroj. Před koupí nástrojů je vždy lepší mít nějakou praktickou zkušenost. Nebo by ji měl mít alespoň prodejce.

Jinak posledním typem oček co bych ještě rád zmínil, jsou obtáčecí nožíky. Prostě takové čepelky a nožíky, většinou zahnuté pod různými úhly s sklony. Osobně jsem si je oblíbil, neboť na rozdíl od mnoha oček se tolik nezanáší. První pokusy o tyto nástroje jsem prováděl zbroušením a ohnutím plechů a nástrojů z plátků pilek na železo.

No a jestli kupovat nebo vyrábět, to je individuální rozhodnutí.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod