Občanské sdružení slepíši a keramika

Autor Tereza Axmanová

STRUČNĚ O SDRU®ENÍ SLEPÍŠI

Občanské sdružení Slepíši bylo založeno v roce 1995 a jeho hlavním cílem je výuka výtvarných a řemeslných oborů pro lidi s handicapem. Především pro ty, kterým jejich handicap nedovoluje učit se či studovat výtvarné obory klasických škol. Technika modelování, která je v odborných kruzích nazývána Axmanova technika modelování (ATM) se dnes využívá pro řemeslné, výtvarné a pedagogické uplatnění v oborech vzdělávání a pracovního uplatnění lidí s handicapem. Občanské sdružení provozuje Mezinárodní vzdělávací centrum a chráněnou výtvarně-řemeslnou dílnu pro své absolventy, dále realizuje výchovně-vzdělávací programy o handicapu pro žáky mateřských a základních škol. A v neposlední řadě realizuje výstavy a výtvarné workshopy pro lidi s handicapem.
SOCHY VÝSTAVNÍHO CYKLU BIBLE

Výstava BIBLE je zajímavá z několika pohledů. Z výtvarného pohledu se jedná o snahu navázat na výtvarnou historii, která se vždy snažila lidem vyprávět příběhy nebo připomínat co nemá být zapomenuto. Biblické příběhy jsou nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Výstava, kterou budete moci vidět, je o tom jak biblické příběhy „vidí“ lidé, kteří nevidí, kteří se narodili slepí nebo kteří ztratili zrak v průběhu života. A přesto dokáží vytvořit něco mimořádného, co stojí za pozornost. Jejich projev jde skrze hmat, ruce jsou očima i nástrojem v jednom,

materiálem šamotová hlína, která po výpalu získává pevnost a stálost. Možná, až sochy uvidíte, budete překvapeni jejich pevným jasným tvarem nebo ztvárněním jednotlivých detailů. Může se to zdát až neskutečné, že nevidomý člověk může něco takového vytvořit. Ale důležité je vědět, že tyto sochy nevznikly z náhodného formování hlíny. Jejich autoři, ač nevidící, se věnují výtvarnému vyjádření skrze modelování s hlínou delší dobu, pro některé z nich je to dokonce práce, pro jiné koníček. Většina z nich také prošlo víceletou řemeslně-výtvarnou výukou v Mezinárodním centru ATM
(Axmanovy techniky modelování) v T asově na Vysočině. Některé a to zejména zahraniční autory jsme potkali na našich cestách, když jsme v zahraničí na školách pro slepé, představovali metodu modelování, která je českým patentem. Oslovili jsme je s možností zapojit se do tohoto výstavního cyklu a oni souhlasili.
Práce výtvarníků s handicapem je možno vidět na výstavě BIBLE, která bude pro veřejnost otevřena v měsíci srpnu a září v kostele sv. Víta v Soběslavi.
Občanské sdružení Slepíši 675 79 Tasov 3 tel.: 566 547 000 e-mail: info@slepisi.eu www.slepisi.eu

Související informace od silisu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1440-keramicky-casopis.html
Je zveřejněno se souhlasem vydavatele Sillikátového svazu.http://www.silis.cz/cz/uvod/
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod