Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Nejen Burelová Patina

Jednou z nejjednodušších forem dekorace keramického střepu je zatírání oxidy kovů.

Takto upravený střep může velmi získat na originalitě. Jedná se o trochu jiný typ originality, než přináší výpal otevřeného ohně, redukčního prostředí, či tavících se prvků obsažených v glazurové substanci. Ovšem pro tvoření v elektrické peci ,

způsob dekorace dosti oblíbený. Způsob, který umí cíleně podtrhnout nejen tvar, ale i strukturu. Způsob, který umožňuje vcelku přesně odhadnout výsledek. Způsob, který oživí fádní barevnost mrtvého výpalu. Způspb, který vytvoří přirozeně přírodní atmosféru.

V oxidačním prostředí elektrické pece se nejčastěji používá železo (fepren) , které barví do rezava, (od hnědých odstínů až k červeným) a mangan (burel)http://www.artkeramika.cz/slovnik.html, ten barví do černa. Černá se dá docílit i zdravěji pomocí železa v redukčním prostředí. Mangan totiž nepatří zrovna mezi nejzdravější prvky, co se zdraví lidského týče. Dá se použít třeba i kobalt, který barví do modra.

Zboží, ale i materiály se dají pořídit v našem E-shopu:

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=7

Kromě zatírání čistými oxidy se dají používat i směsi. Buďto ve formě čistých barvítek, nebo i obohacených, třeba o glazuru. Kombinací je opět tolik, kolik nápadů.

Problém nastává při použití pro užitek. Máloco se totiž nataví tak, aby se následně neuvolňovalo. Jednou z možných ukončovacích technik, je přeglazování transparentní glazurou.

Další možností je zavoskování a přeleštění, čímž se získá velmi zajímavý a na dotek příjemný povrch. Dá se použít i zátěr fermeží, nebo zalakování, což ovšem už nejsou zrovna keramické techniky.

Dosti často se patina používá jen na vnější povrch a vnitřek nádob se glazuje. Je to i jedna z technik, která se používá, bez větších komplikací na jednožárový výpal.

http://www.artkeramika.cz/index.php?akce=show&shop_id=330&node=2
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod