Nalévaci otvor do formy keramické nádoby

2.3.2 Nalévaci otvor
Tvar, velikost a umistěni nalévaciho otvoru je záležitost stejně důležitá jako řešeni ostatnich části hlavni formy. Je tomu tak proto, že nalévaci otvor svou spodni části formuje ústi (hrdlo) výrobku, tedy část, která je na prvni pohled velmi patrná. Obecně plati pravidlo, že nalévaci otvor se kónicky rozšiřuje směrem nahoru, a to ve stejném úhlu, jako je úhel hrdla výrobku. Je pochopitelné, že toto pravidlo nelze vždycky dogmaticky dodržet, ale je nutné řešit tvar nalévaciho otvoru s ohledem na jiné požadavky a souvislosti (obr. 36) - model nalévaciho otvoru je přiliš kónický (úhel Lambda je velmi ostrý a v tomto mistě by se ostré hrany odlamovaly).
Na obr. 37 je model nalévaciho otvoru přiliš kolmý. Při vytrháváni střepu z nalévaciho otvoru (šrafovaně) by se vytrhly i části střepu výrobku. Při ořezáváni zbytků hmoty by nůž poškodil odlitý výrobek. Ani velikost nalévaciho otvoru nelze ponechat náhodě. Je-li přiliš malý, vytvoři se v něm jen nevelká zásoba lici hmoty a zvláště u rozměrnějšich výrobků je nutné často dolévat formy nebo nastavovat tzv. kominky (obr. 38). Přiliš rozměrný nalévaci otvor zbytečně zvyšuje hmotnost formy (obr. 39). Při sériové výrobě se pak zvyšuje množstvi odpadové lici hmoty vznikajici v tomto předimenzovaném prostoru.
Při vytvářeni nalévaciho otvoru lze komolý kužel nahradit např. miskovitě rozšiřeným tvarem, který při stejné výšce pojme větši množstvi lici hmoty (obr. 40). V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz
nebo na tel. : 723 391 452


Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod