Múj kruh v keramické dílně

Protože hrnčířský kruh je jednou z nejdúležitějších částí zařízení hrnčířské dílny a mnozí začínající keramici si tato zařízení staví a poptávka po informacích se opakuje, pokusím se přiblížit a popsat náš vlastní kruh. Kostra kruhu je svařena z jaklu 30/30. a následně celá oplechovaná. Hloubka je 1 metr.Šířka je 65 cm. Výška talíře od podlahy je 53 cm a od země 85 cm.
Kvúli vytváření větších a těžších předmětú, jsem volil i silnější motor na 380v s výkonem 550W/50Hz/1380
Protože používáme i nádstavce na točení větších předmětú, je hřídel ukončena kuželem, což umožňuje výměnu talíře.
Základní talíř mám z nerezu a s drážkama.Prúměr 32 cm.
Druhý je ocelový , ten používáme na nádstavce, které jsou 40cm, ale máme i pár kouskú na špeky a ty maj úctyhodných 85 cm.
Volili jsme uložení ve třech bodech na obvodu. Funguje to dobře, ale zpúsob na dva čepy je asi mnohem lepší.
Dnes bych volil jistě tu druhou variantu. Dříve jsme měli nádstavce ze slabšího plechu, 0.8 mm ,které byly vylysovány na kruh a jen doladěny nýtky. I taková varianta je použitelná, ale zbytečně drahá. Dnešní nádstavce mám z plechu tloušťky 3 mm a stačí to.Ty velký ze 4 mm. Brzda je pásová, což zastaví cokoliv a hned. Maximální délka plochy styku je 30 cm. Hnací segment je z tvrdé gumy, ( je v ní i nějaká textilie ) a je zkosen, tak aby pozvolna dosedal na setrvák. Prúměr má okolo 15 cm.
Setrvák je z oceli o prúměru 53 cm a síly 3 cm. Myslím, že je to velmi dobrej stroj, ale jasně, že s novou generací jako je shimpo
, brent a další profesionální mašinky , se to nemúže měřit. Na druhé straně zas ale kopačák to taky není. A cena je přijatelnější, než dovoz , třeba ze státú (USA). Navíc to sfoukne každej lepší zámečník.




Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod