Modely KONVICE

Model těla.

Na trn hlavy modelářského kruhu nalijeme sádrový blok, ze kterého vytočime tvar klinku podedni. Kolem naizolovaného klinku založime hlinu do výše nožky budouciho modelu. K hliněnému prstenci postavime ohrádku a zalijeme dobře rozmichanou sádru. Dlouhým štětcem odstranime bublinky a necháme sádru zatuhnout (obr. 150).

Po odstraněni ohrádky stočime ještě měkkou sádru do hrubého tvaru budouciho modelu, přičemž ponecháme na výšku i šiřku asi 1 cm rezervu pro dalši přesné točeni zatvrda. Po vyhřáti sádry pokračujeme v točeni. Stále kontrolujeme rozměry i tvar točeného modelu, abychom neopatrným protočenim výrobek neznehodnotili.

V horni části modelu nakonec protočime zahloubeni, které bude na hotovém výrobku tvořit osazeni pro vičko (obr. 151).
Na ploše zahloubeni vytvořime tři půlkulaté zámky. Po konečné kontrole tvaru a rozměrů model vyhladime a natřeme šelakem.

Kolem horni vnitřni hrany konvice přilepime hliněný prstenec, k němu připevnime ohrádku a zalijeme sádru. Aby rozpinajici se sádra neroztrhla slabý okraj modelu, vyplnime kout zahloubeni měkkou hlinou. Ze sádry vytočime pomocnou destičku (obr. 152).

Hotovou destičku sejmeme, postavime novou ohrádku, zalijeme sádrou a vytočime model nalévaciho otvoru (obr. 153).
Nakonec model konvice, ještě upevněný na kruhu, natřeme šelakem, rozdělime tužkou na dvě poloviny a sejmeme ho z kruhu. Klinek podedni natřeme šelakem, do otvoru po trnu nalijeme sádru, kterou po zatuhnuti vytvarujeme tak, aby klenba klinku byla plynulá.

Jinak lze model těla točit obráceně (tj. dnem vzhůru). Na vytočené podedni přilijeme klinek, na nějž konvici postavime, vycentrujeme, řádně upevnime plastickou hmotou a protočime zahloubeni. Do něho opět odlijeme pomocnou destičku i model nalévaciho otvoru.
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod