Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

MEZINÁRODNÍ KERAMICKÝ FESTIVAL V ABERYSTWYTH (WALES)

Od roku 1987 hostí každý lichý rok kampus univerzity v Aberystwyth (Velká Británie – Wales) mezinárodní keramický festival.

Tato skvělá třídenní show se v Anglii stala největší akcí svého druhu. Letošní první červencový víkend se tu opět sešly proslulé keramické ikony a to jak z Anglie tak z dalších zemí jako z Dánska, USA, Itálie, Německa, Japonska, Koreje a Indonésie. Díky bezchybně sestavenému programu i díky své poloze na krásném, drsném a romantickém pobřeží Walesu se Mezinárodní keramický festival Aberystwyth (ICF) stal oblíbeným místem pro setkávání lidí z celého světa, kteří se o keramiku zajímají. V jedné výhni se tu taví názory odborníků, studentů, sběratelů, umělců a laické veřejnosti. Členitý prostor kampusu i samotný program vybízí ke společné diskuzi, sdílení nových technik, nápadů, materiálů i postupů.

Letošní ročník opět nabídl mnoho zajímavých demonstrací, přednášek i výstav. Na venkovním prostranství „Piazza“bylo možné shlédnout stavění plynové pece (Coleg Sir Gâr – Walse) a velmi působivý výpal v peci z lahví od vína (Karin Putch-Grassi - Itálie). Na travnaté pláni „Chappel Court“ probíhal výpal v mobilní peci na dřevo (Mateusz Grobelny – Polsko), firesculpture -plastika sama funguje jako pec (Jorgen Hansen – Dánsko) a nízkoteplotní výpal speciálních směsí hlín (cca. 900°C ) (Mick Morgan – Wales).

V prostoru přednáškového sálu jsme sledovali demonstrace světových keramiků. Mezi technicky nejzajímavější patřila demonstrace Oh Hyang Jonga z Koreje. Tento nenápadný Korejec, jeden z nejrespektovanějších Onggi mistrů u mne opravdu zabodoval. Vypadalo to naprosto jednoduše. Párkrát praštil s hlínou o zem, přidal plát k plátu, když už nedosáhl ze země použil lešení a najednou stál u dvoumetrové vázy. K tomu nebylo co dodat. Rovněž unikátní byla technika Kurinuki (doslova „vykopat“) od Shigemasa Higashida (Japonsko) či technika točení na hrnčířském kruhu Ruthanne Tudball (Velká Británie).

K vidění byly rovněž různé dekorační techniky. Ve velmi zábavnou se ke konci „zvrhla“ demonstrace dvojice Dylan Bowen a Robert Cooper (oba z Velké Británie). Namísto toho aby se každý z nich zodpovědně věnoval své demonstraci, vrhli se oba na jeden Dylanův talíř, kterému dali co proto. Házeli na něj kusy hlíny, stříkali a polévali ho engobou a zase lítala vzduchem hlína a štětce. Nikdy bych nevěřil jak snado se může změnit seriózní keramická show v bezmála cirkusové vystoupení. Ojedinělé techniky dekorování ukázala i dvojice žen „vycházející hvězda“Lowri Davies (Wales) a Elke Sada (Německo). První jmenovaná představila dekoraci porcelánu pomocí kombinace ruční kresby, digitálního tisku a zlatých či stříbrných detailů, druhá pak techniku malby, kresby a tiskových technik na hliněné pláty, ze kterých staví své práce. Bez povšimnutí by ale neměly zůstat ani techniky Michaela Edena a Kate Malone (oba Velká Británie). Tvorbu dramatických hliněných plastik z „paperclay“bylo možné vidět na demonstraci Emmy Rogers (Velká Británie). Ponimin M Hum zde vytvářel plastiky a taneční masky vycházející z tradiční kultury Indonésie.

Nejen výše uvedené, ale i mnoho dalších akcí, skvělé počasí, moře a perfektní festivalový servis s večeří o třech chodech a snídaní mě nadchly stejně jako při mé první návštěvě v roce 2009. Takže pokud to bude jen trochu možné budu zde zdravit waleským „bore da “i v roce 2013.

Lukáš Moravec

Slideshow, aneb nasajte trochu té atmosféry:

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod