Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Matné glazury na keramiku

Technologie keramiky

Karel Žíla

http://www.karelzila.cz/

Matné glazury

Matné glazury jsou v našich zemích používány velmi zřídka, téměř by se dalo říci, že velmi vzácně. Možná je to z části způsobeno mylně rozšířenou informací, že jde vesměs o běžný efekt „nedopálené glazury". Avšak zatímco nedopálený povrch glazury je už na omak hrubší, správná matná glazura musí mít příjemně hladký povrch.

Samotný mat je způsoben jemnou krystalickou fází prostoupenou v celé vrstvě glazury. Jde tedy v zásadě o optický efekt. Proto se návod na zmatnění přidáním kaolinu do glazury jeví jako velmi nešťastný, neboť tímto glazuru „přitvrdíme".Vede to pak při výpalu na stejnou teplotu jak jsme zvyklí, právě k již zmíněnému zmatnění způsobenému nedopálením glazury. Tento postup by snad bylo možné tolerovat pouze při aplikaci na ryze dekoračních výrobcích. Přitom zmatnění glazury není až tak obtížné. Obvykle stačí základ přesytit vhodnou složkou. Mezi nejpoužívanější metody patří přesycení glazury vápencem (CaCo3). Jde o velmi spolehlivý a levný způsob, kdy vápenec můžeme dokonce nahradit mramorem (tedy jeho jemným prachem vznikajícím jako odpad při jeho zpracování). K dalším _patří zinek (ZnO), telur (TeO), hořčík (MgO) nebo titan (Ti02). Ve všech případech musíme danou glazuru „přesytit" jedním z uvedených komponentů, což znamená dodat minimálně 10% z celkové váhy. Dávkování je dobré pečlivě odzkoušet, abychom zbytečně neplýtvali chemikáliemi a taktéž příliš nezměnili chování glazury, na kterou jsme zvyklí. Nesmíme také zapomenout na to, že tímto zásahem přitlumíme danou barevnost glazury, což ostatně mnohdy může výsledku jedině prospět. Měli bychom totiž mít na paměti, že použití křiklavých barev na keramice není vůbec ve shodě s podstatou keramického materiálu. Jistou výjimečnost mezi „matovadly" má titan. Musíme počítat s tím, že jde o vynikající kalivo, což znamená, že zároveň zakalí glazuru do bíla. Navíc titan vytváří skla o rozdílné tavitelnosti, čímž dochází k jistému skvrnitému efektu. Povrch takové glazury pak bude vykazovat plošky o rozdílném stupni matu či lesku. To dává v konečném výsledku výrobku velmi atraktivní, i když decentní povrch.

Matné glazury mají velmi širokou stupnici matu od velmi „tvrdého" až po „hedvábný".

Jejich používání by zasluhovalo daleko větší rozšíření, neboť na rozdíl od tvrdě lesklých glazur s nimi nic nepokazíme. Dodávají keramickému střepu daleko více elegance, i když možná na první pohled tak nezaujmou. Zkusme se tedy pozorněji dívat!

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Soňa
13. 12. 2016 17:05:30

souhlasím, matné glazury jsou mi nejsympatičtější. Mám moc ráda sametově matné. Hledání a zkoušky glazur je běh na dlouhou trať (tedy alespoň u mne:-)) Ale hrozně mě to baví. Lze klidně upravit i komerční transparentní glazuru. Vzala bych vzorek např. 100g glazury a zkusila bych postupně přidávat po 2% třeba CaCo3 až po těch 10%. Po každém přidání upravenou glazuru nanést na vzorek. Mám tak 5 vzorků. Pak vypálit a uvidí se:-)) Je to asi takový krkolomný způsob, ale dělám to takhle a vidím, jak ta přidaná surovina glazuru ovlivňuje. Dá se přidávat třeba i jen po 1% a mít vzorků 10. Tak hodně úspěchů!

Bohunka
13. 12. 2016 14:40:46

skvělé... díky moc za informace... mám taky mnohem raději matné glazury... jen bych ještě potřebovala nějak docílit transparentní matnou... např. na engobované věci... lze to nějak vykouzlit za pomocí v článku zmíněných prvků?

macek@artkeramika.cz
15. 12. 2016 13:52:00

Myslím, že čistě přírodní matná transparentní nebude úplně možná. Vždy tam, převážně u silnější vrstvy bude něco mírně kalit. Na nízký teploty, cca 1180°C jsem kdysi namíchal něco převážně ze znělce a dubovýho popela. S pár % zirkonu to mělo matný lesk a bylo skoro transparentní. Bohužel kniha se záznamy vzala za svý. Takže zkoušet....

Karel ®íla
15. 12. 2016 15:01:17

Proč, když už máte matnou engobu ? To pak nedává použití matné glazury smysl. Jinak jak už tady zmínil Tomáš, klidně zkuste zmatnět i transparent ale počítejte s tím, že bude mít ve výsledku takový slabě krycí efekt. Rozhodně vám to dost zkreslí původní barvu střepu. Ale rozhodně nechci říci, že to bude vypadat špatně.

ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod