Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Marketing nejen v Olomučanech, aneb busines s keramikou...

Hlavou proti času.

I tak by se dal začít příběh jedné keramické manufaktury. Vznikla v dobách, kdy už byl tatam lesk a sláva fajánse a Wedgwoodovy kameniny. V roce 1849 se v Olomučanech u Blanska začíná rozjíždět keramická výroba.

*

Prvotní užitková hrnčina a kamenina brzy nabývá svého osobitého výrazu. Kvalitní střep je pokryt bílou glazurou a opatřen pestrobarevnou malbou, připomínající už přežitý fajáns. Tím se dotáčí vývoj jedné etapy zboží. Dříve jen v bohatších vrstvách dostupný, tzv měšťanský artikl se stává dostupný i chudším domkařům.

*

Čas si ovšem vždy žádá změny a tak i v Olomučanech reagovali na vývoj trhu. Spolupracovali s uměleckým ateliérem ve Wídni. Tak vznikalo v Olomučanech i zboží jisté umělecké – výtvarné hodnoty. Pomalu se tak přecházelo od tzv.“selské kameniny“ k novým stylům. ( Jednalo se spíše o tvrdou živcovou pórovinu) Onen selský sortiment vyrábělo více manufaktur na našem území a tak trh se pomalu sytil. Sytil se trh a měnila móda.

*
*

Do sortimentu Olomučanské keramiky tak zasáhlo více stylů. Nalezneme tu znaky Empíru, Renesanční reliéfní ornamenty atd. Kromě užitkové a dekorativní keramiky se v sortimentu objevuje i celá kamnářská kolekce.

Umění 2,pol. 19,stol se ocitlo v krizi. V sortimentu se střídají styly rychle a překotně. Historizující slohy, naturalismus a přes to dekorativismus. I přes tento překotný stav se daří keramiku držet a propagovat. Dokonce získává i ocenění na světových výstavách.. Třebas roku 1876 v Mnichově medaili zlatou!

Tato firma zaměstnává na svém vrcholu až na 100 zaměstnanců.

Ovšem s přelomem století se láme i životaschopnost manufaktury. Byť ještě roku 1900 modernizuje a pec přechází z topení dřevem na uhlí. Pořizuje se muflová pec na jemnější zboží. Pomalu se snižují stavy zaměstnanců a tříbí sortiment. Po roce 1905 se ukončuje výroba jemné keramiky a dále se vyrábí jen šamotové zboží a prodávají suroviny.
*

Spirála času semlela Olomučanskou keramiku a z trhu ji vytlačil technicky kvalitnější, žádanější a levnější porcelán.

*

Pokud vás nadšení inspirovalo a chcete si založit novou dílnu, můžete začít zde , a to třebas nákupem vybavení:

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=5
*
To a ještě něco navíc si můžete prohlédnout v jednom z nejmenších museí, museu keramiky v Olomučanech u Blanska.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod