Přátelé...díky

Helena Görnerová  a FLER týmu

A její  ochotě udělat něco pro své okolí a řemesla vůbec, se podařilo přeložit a zveřejňovat informaci o zajímavě hozené rukavici. - sdílejte

TM.

Haló, řemeslníci! Narazili jsme na soutěž, která by vás rozhodně měla zajímat - a nejen kvůli pohádkové výhře 50 000 Eur. A protože přihlášky se přijímají ještě do konce října, myslím, že byste o této šanci měli vědět. :-) Přeložila jsem pro vás základní informace.

Hledá se dílo s přesahem!

Nová mezinárodní cena LOEWE Craft Award má vyzdvihnout dokonalost a umělecké aspekty moderní řemeslné výroby. 

Prohlédněte si díla finalistů r. 2017.

Soutěž "Craft Award" vypsala soukromá španělská kulturní nadace LOEWE FOUNDATION, která podporuje tvořivost, nejrůznější vzdělávací programy a zabývá se též ochranou kulturního dědictví v oblasti poezie, tance, fotografie a umění obecně - a samozřejmě i v oblasti řemesel.

Snahou celé aktivity je upozornit na skutečně kvalitní řemeslníky, kteří dokážou ve spojení s uměleckým cítěním posunout pouhý výrobek na dílo trvalé hodnoty a vysokých estetických kvalit. Dílo, které nese otisk svého tvůrce, a s úctou k minulosti ukazuje řemeslu cestu do budoucnosti. Hledá se tedy dílo s přesahem.

Nadace připraví vítězi a finalistům výstavu v Londýně s doprovodným katalogem a vítěz získá neobvykle štědrý příspěvek na svou práci v hodnotě 50 000 eur.

Je ovšem možné, že oceněná díla poputují i do dalších zemí světa. Výstavu prvního ročníku můžete totiž po Madridu a New Yorku vidět navíc také ve městech Tokyo (listopad 2017) a Londýn (Collect Saatchi Gallery, 22. - 26. únor 2018).

Taková příležitost se jen tak nenaskytne, co říkáte? ;)

 

Trocha praktických informací...

Všichni účastníci musí být profesionální řemeslníci ve věku 18 let nebo starší. Přihlášky mohou být učiněny jednotlivcem nebo kolektivem ("group submission"). Firmy a obchodní společnosti jakéhokoli druhu jsou vyloučeny. Přihlásit můžete samostatné dílo nebo celou sérii (= řada objektů, které tvoří jeden celek). Neplatí se žádný registrační poplatek.

Přihlášená díla by měla spadat do oblasti užitého umění, jako je keramika, knihařská vazba, smalt, šperk, kov, nábytek, kůže, textil, sklo, papír, dřevo a podobně. 

Dílo by mělo být jedinečné, vytvořené ručně nebo částečně ručně v posledních pěti letech a mělo by mít umělecký přesah.

Svou práci zaregistrujete pomocí online formuláře, a to v angličtině.

K přihlášce mj. přikládáte: krátký popis o sobě a své tvorbě, kopii pasu nebo OP, portfolio pěti významných prací vaší kariéry, krátký (do 200 slov) popis soutěžního díla vč. materiálu, rozměrů atd., jeho 2 až 5 ilustračních fotografií, optimální je přiložit též video v délce trvání do 1 minuty.

Uzávěrka přihlášek je 31. října 2017.

Podrobnosti a celá pravidla v angličtině si můžete stáhnout zde (PDF soubor).

 

První ročník a umělecké soustružení

Do prvního ročníku soutěže se přihlásily zhruba čtyři tisíce umělců z pětasedmdesáti zemí světa. Historicky první oceněný umělec - Ernst Gamperl - pracuje se dřevem.

Letošní ročník vyhrál umělecký soustružník Ernst Gamperl.
Odborná porota ho vybrala ze čtyř tisíc přihlášených řemeslníků ze 75 zemí světa.

Vyučil se truhlářem, srdcem jeho práce je však specifická část tohoto řemesla – soustružení.

Nepolíben jakýmkoliv vzděláním a zkušeností se soustružnickou prací sice prošel dlouhou cestu, ale nebyl omezen vštípenými přístupy a podařilo se mu za roky práce vyvinout s tímto nástrojem osobitý styl a projev. „Za dvacet let praxe jsem se naučil, že výsledný objekt vzniká dialogem. Materiálu nemůžu vnutit jakoukoliv podobu, respektuji jeho vlastnosti,“ popisuje Gamperl. Dříve soustružil nahrubo z čerstvého dřeva a po dlouhém schnutí objekty dokončoval, nyní je zpracovává celé z mokrého materiálu.

Vypráví nejen o své práci, ale o desetiletích a stoletích práce, kterou na stromě odvedl déšť, vítr, půda a počasí. „Ztotožňuji se s citátem architekta Louise I. Khana, který řekl: ´Zeptej se dřeva, čím chce být.´"

 

 

 

Nositel tradice lidových řemesel v ČR

V tuzemském prostředí uděluje od roku 2001 ministr kultury České republiky výše uvedené ocenění řemeslníkům, kteří udržují znalost tradičních výrobních postupů našich předků a předávají tyto znalosti dál. Ocenění obdrží diplom a odměnu ve výši 50 000 Kč.

Seznam oceněných do r. 2015 je uveden na www.lidovaremesla.cz, novější i s podrobnými informacemi pak přináší organizace Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska na www.historickasidla.cz.

A které nositele této prestižní ochranné známky najdete na Fleru?

  • pana Josefa Fidlera a jeho ručně tkané šátky, vlňáky a žinylkové výrobky - ruční tkaní Fidler
  • paní Zuzanu Tilajcsikovou s Fler klubem plným rad a s Fler obchodem košíkářství
  • paní Hanu Buchtelovou s ručně tkanými výrobky původních vzorů a barev Horňácka - hanabuchtelova

Pokud jsem někoho aktivního nevypátrala, prosím, ozvěte se mi pod článkem, ráda Vás doplním!

 

A vám, kdo se zúčastníte soutěže LOEWE Craft Award (informujte nás!), držíme ve Fler týmu všechny palce!

Finalisté budou známi v lednu 2018.