Lisování a odvodňování keramické hlíny

Při našem putování zrozením hrnčířské hmoty jsme skončili u mletí. Následným krokem při její výrobě je odvodnění pomocí lisu. Pomletá surovina v tekutém stavu je třeba zbavit velkého množství vody, tak, aby vznikla plastická hmota. V ideálním stavu takové konzistence, která by se dala ihned použít k tvorbě.

V domácích podmínkách se používá odvodnění pomocí gravitace a nebo pomocí absorpce.

Koláče z kalolisu

Gravitace umožňuje, že voda třebas ze zavěšeného, plátěného pytle naplněného pomletou surovinou odkapává. Nadále se odsušuje pomocí tepla okolního prostředí. teplota ovlivňuje rychlost procesu. Jinou možností je použití sádrových forem, které vodu z hmoty odsávají.

V malých ateliérech se používají lisy, které vodu odstra%nují pomocí tlaku. Existovaly i odstředivé lisy, pracující na principu odstředivé rychlosti.

Ve velkých provozech ale fungují nejčastěji lisy hydraulické. Surovina naplněná v obalech, které při vyvynutí dostatečného tlaku propustí vodu a zůstane v nich surovina v tzv. koláčích. Ty se pak vyndají z obalů a následně lisují ve šnekových lisech. Ale to zas příště.

Obsluha lisu
Velký průmyslový kalolis
Profesionální výroba zaručuje vyváženější hodnoty. Vlastnosti hmoty jsou stejnějších parametrů. Čím větší výrobce, tím menší výkyvy v kvalitě a změně vlastností. Fotodokumentace je z keramiky Pávek, což je jeden z největších výrobců u nás.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod