Kůží, či gumou honit starší hrnčířský kruh?

Dobrý den, dovolil bych si Vás požádat o radu. Mám poněkud letitý hrnčířský kruh (prý tovární výroba ze 60 let) a potřeboval bych nový přenašeč pro přenášení otáček z motoru na setrvačník. Původní je už zcela obroušený takže občas dosedá kov na kov. Viz přiložené fotky.

Původním materiálem byla kůže stáhnutá mezi dva kovové kotouče .

Problém je v tom, že nevím jak vypadal originál v počátečním stádiu - jaký byl průměr, o kolik může kůže přesahovat kovové kotouče, jakou má přenašeč z kůže trvanlivost a zda-li by nebylo lepší nahradit kůži gumou...

Děkuji P.Schich


Myslím, že hodně záleží na průměru setrváku, síle motoru atp. Když jsem si dělal upravenou kopii přerovského modelu kruhu ( fota jsou někde ve starších článcích s popisy vybavení), tak setrvák o průměru 51 cm síly 3 cm jsem honil kolečkem z pryže s textílií o průměru cca 13 cm a tloušťky 3 cm. Dosedal pod zkoseným úhlem jako u vás na fotce, za 10 let provozu se mi už taky zbrousil cca na 8-9 cm, ale furt funguje a bude asi na věky, neb už nějaký ten pátek jsem přesedlal na Shimpo RK 3E a stařečka používám jen z nostalgie a nebo pokud se hodí druhej a nebo extra silnej stroj.

T. Macek

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod